Πραγματοποιήθηκε στην ΕΟΕ η τελετή απονονής Ολυμπιακών υποτροφιών του Ιδρύματος Λεβέντη

Τρίτη, 17 Απριλίου 2018 22:17
UPD:22:21
INTIME SPORTS/ΒΟΛΙΤΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ

Με κεντρικό ομιλητή τον Ολυμπιονίκη ανοιχτής θάλασσας, Σπύρο Γιαννιώτη, διεξήχθη απόψε (17/04) στην ΕΟΕ η τελετή απονομής του προγράμματος Ολυμπιακών υποτροφιών του Ιδρύματος Λεβέντη.

Παρόντες ήταν μεταξύ άλλων, ο πρόεδρος της ΕΟΕ, Σπύρος Καπράλος, ο πρόεδρος της επιτροπής υποτροφιών ολυμπιακής προετοιμασίας Χάρης Δαυίδ, ο πρέσβης της κυπριακής δημοκρατίας στην Ελλάδας, Κυριάκος Α. Κενεβέζος και πολλοί παλιοί αλλά και νυν Ολυμπιονίκες ( Μπεκατώρου, Ταμπάκος, Μιλλούση, Πετρούνιας κ.ά.).

Το ίδρυμα Λεβέντη για 19η συνεχή χρονιά θα στηρίξει με υποτροφίες τους Έλληνες αθλητές που προετοιμάζονται για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, όπως με συνέπεια κάνει από το 1999, συνδράμοντας με τον τρόπο αυτό στην προαγωγή των αξιών του Ολυμπισμού και της αριστείας, ενισχύοντας παράλληλα την αγάπη για τον αθλητισμό στη χώρα μας.

Με την συνεργασία και των τριών Ιδρυμάτων που έχει διάρκεια μέχρι το 2010, δίνονται 41 υποτροφίες, των 4.000 ευρώ η κάθε μία, για αθλητές/αθλήτριες από την Ελλάδα και την Κύπρο, που αγωνίζονται σε ατομικά Ολυμπιακά αθλήματα, καθώς και στους νικητές Έλληνες του Αυθεντικού Μαραθωνίου της Αθήνας.

Ο κ. Καπράλος τόνισε μεταξύ άλλων ότι πολλοί αθλητές δεν θα έιχαν την δυνατότητα για προετοιμασία στους Ολυμπιακούς αν δεν υπήρχαν οι τρεις φορείς που συμβάλουν οικονομικά, ευχήθηκε στους αθλητές καλή επιτυχία, ενώ επεσήμανε: «Κάθε χρόνο η επιτροπή υποτροφιών έρχεται σε δύσκολη θέση να μοιράσει τις υποτροφίες λόγω των πολλών επιτυχιών που έχουν οι αθλητές μας».
 
Από την πλευρά του ο Σπύρος Γιαννιώτης αφηγήθηκε την προσωπική του ιστορία στον αθλητισμό, περιγράφοντας τις αγωνίες, τις δυσκολίες και όλα όσα έζησε μέχρι να φθάσει στη μεγάλη επιτυχία του και να ανεβεί στο βάθρο των Ολυμπιακών Αγώνων του Ρίο για να καταχειροκροτηθεί θερμά από το κατάμεστο ακροατήριο στο αμφιθέατρο της ΕΟΕ.
 
Οι αθλητές και αθλήτριες που παίρνουν τις υποτροφίες Ολυμπιακής προετοιμασίας:

Τατιάνα Γκούσιν (στίβος, ύψος), Παναγιώτα Δόση (στίβος, ύψος), Ναταλία Ευαγγελίδου (στίβος, 800μ, 1.500μ), Εμμανουήλ Καραλής (στίβος, επί κοντώ), Οδυσσέας Μουζενίδης (στίβος, σφαιροβολία), Μίλτος Τεντόγλου (στίβος, μήκος), Ιωάννα-Σταυρούλα Δεσύλλα (Τάεκβοντο), Μιχάλης Τζάνος (καράτε), Διονύσης Ξένος (καράτε), Γιάννης Σγουρόπουλος (πινγκ πονγκ), Ευάγγελος Γαλιατσάτος (άρση βαρών), Κώστας Κωνσταντινίδης (ενόργανη γυμναστική), Ελένη Κελαϊδίτη ρυθμική γυμναστική), Ζαφείρης Βολικάκης (ποδηλασία), Γιώργος Σταυρακάκης (ποδηλασία), Στέλιος Φαραντάκης (ποδηλασία), Χαράλαμπος Καστραντάς (ποδηλασία), Μαρία Πρεβολαράκη (πάλη), Γιώργος Πιλίδης (πάλη), Βασιλεια Καραχάλιου (ιστιοπλοϊα), Μαρία Μπόζη και Ραφαηλία Κλωναρίδου (ιστιοπλοϊα), Γιάννης Μιτάκης (ιστιοπλοϊα), Λεωνίδας Τσορτανίδης (ιστιοπλοϊα), Στέφανος Δημόπουλος (Κάνοε-Καγιάκ), Ανδρέας Βαζαίος (κολύμβηση), Κριστιάν Γκολομέεβ (κολύμβηση), Απόστολος Χρήστου (κολύμβηση), Ευαγγελία Παπάζογλου και Ευαγγελία Πλατανιώτη (συγχρονισμένη κολύμβηση), Θεοδώρα Γκουντούρα (ξιφασκία), Μαργαρίτα Γεωργούδη και Χριστίνα-Ιωάννα Μπούρμπου (κωπηλασία), Νίκος Νικολαϊδης και Σπύρος Γιάνναρος (κωπηλασία), Αννέτα Κυρίδου και Δήμητρα-Σοφία Τσαμοπούλου (κωπηλασία), Χρήστος Στεργιάκας και Χαράλαμπος Ντιντενής (κωπηλασία), Κατερίνα Νικολαΐδου (κωπηλασία), Μαρία Πέργουλη και Θωμαϊς Εμμανουηλίδου (κωπηλασία), Άννα Κορακάκη (σκοποβολή), Παναγιώτα Ανδρέου (σκοποβολή), Νίκος Βασιλείου (σκοποβολή), Άρτεμις Κεφαλίδου (σκοποβολή), Ευαγγελία Πλυτά (ενόργανη γυμναστική), Θανάσης Καλάκος (στίβος, 800μ και 1.500μ), Κώστας Γκελαούζος (στίβος, 1ος Έλληνας στον 35ο Κλασικό Μαραθώνιο) και Ουρανία Ρεμπούλη (1η Ελληνίδα στον 35ο Κλασικό Μαραθώνιο).
 

Προτεινόμενα για εσάς

Αθλητικές Μεταδόσεις

  • 17:00
    ΕΡΤ 1 Σουηδία - Αγγλία
  • 20:00
    Novasports 1 ΑΕΚ - Μιετζ Λεγκνίκα
  • 21:00
    ΕΡΤ 1 Ρωσία - Κροατία
δείτε τις σημερινές 3 μεταδόσεις