Βόλεϊ: «Αέρας» για το β΄ γύρο του Champions League ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός εξασφάλισε, ουσιαστικά, την πρόκριση στο β΄ προκριματικό γύρο του Champions League από το πρώτο παιχνίδι του.

Ο πρωταθλητής Ελλάδας νίκησε με άνεση την νταμπλούχο Βοσνίας Μλάντοστ Μπρτσκο με 3-0 σετ κι απλοποίησε την κατάσταση ενόψει του αγώνα της επόμενης Τετάρτης (13/10, 19:00) στο κλειστό του Ρέντη.

Η επικράτηση ήρθε σε 59 λεπτά, με πολλούς πρωταγωνιστές. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Πέριτς με 14 πόντους, διψήφιοι ήταν και οι Μιγιαήλοβιτς (13), Έγκλεσκαλνς (12), ενώ εξαιρετική απόδοση είχαν οι Παγένκ – Ζουπάνη, που σημείωσαν από 9 πόντους.

Ο Ολυμπιακός έφτασε γρήγορα στο 2-6 στο πρώτο σετ με άσσο του Ζουπάνη και παρά το τάιμ άουτ ο ρυθμός του δεν έπεσε, αντίθετα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 15-5, στο 21-11 και ο Ζουπάνη με μπλοκ άουτ έκανε το 25-14 και το 1-0 στα σετ.

Η εικόνα δεν άλλαξε στο ξεκίνημα του 2ου σετ, με τον Πέριτς να σημειώνει με άσσο το 6-4 για να ακολουθήσει νέο ερυθρόλευκο σερί χάρη στο οποίο η πειραϊκή ομάδα αύξησε το προβάδισμα σε 13-6. Ο Μιγιαήλοβιτς έκανε το 20-10 και ο ίδιος με κερδισμένο μπλοκ άουτ έκλεισε το σετ για το 2-0 στο 25-11.

Η Μπρτσκο προηγήθηκε 4-1 στην αρχή του τρίτου σετ, όμως με άσσο του Μιγιαήλοβιτς με μπλοκ άουτ του Πέριτς προηγήθηκαν 5-4 και από τότε δεν ξανακοίταξαν πίσω: 9-5 με τον έκτο άσο (Ζουπάν) και 11-5 με επίθεση του Έγκλεσκαλνς, σε ένα επιμέρους 10-1, μετά το 1-4.

Ο Δαλακούρας έγραψε το 21-12 και ο ίδιος έδωσε το πρώτο ματς μπολ στο 24-14, για να κλείσει το σετ με 25-16 και μαζί ο αγώνας.