Πρόκριση με ανατροπή για τον Τσιτσιπά

EPA/ALESSANDRO DI MEO

Ο Έλληνας τενίστας νίκησε τον Γερμανό Στρουφ με 2-1 και πέρασε στον τρίτο γύρο του Όπεν της Ρώμης

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς χρειάστηκε 2,5 ώρες αγώνα αλλά κατόρθωσε να κάμψει την αντίσταση του Γιάν Λέναρντ Στρουφ κι επικρατώντας με 6-7/1, 6-4, 6-4 προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Masters της Ρώμης.

Επόμενος αντίπαλος του Έλληνα πρωταθλητή για μια θέση στους «16» του Internazionali BNL d’Italia θα είναι την Δευτέρα (13/5) ο Βρετανός Κάμερον Νόρι.

Ο Τσιτσιπάς δεν έκανε καλή εκκίνηση στο παιχνίδι, δέχθηκε αμέσως break το οποίο εξάλειψε στη συνέχεια του σετ, αλλά στο tiebreak ο αντίπαλός του επέβαλε τον ρυθμό του και κατάκτησε το σετ (7-1).

Η κατάσταση βελτιώθηκε στη συνέχεια για τον Τσιτσιπά, ο οποίος ανέβασε την απόδοσή του και κάνοντας δύο break στο σερβίς του Γερμανού ισοφάρισε σε 1-1 κατακτώντας το δεύτερο σετ.

Ακριβώς με τον ίδιο τρόπο εξελίχθηκε το παιχνίδι ύστερα, με τον Έλληνα τενίστα να «ξανασπάει» δύο φορές το σερβίς του Στρουφ και να φτάνει στη νίκη κατακτώντας και το τρίτο σετ με 6-4.