Μπιτς βόλεϊ: Το όνειρο για το Τόκιο περνά από τον Σχινιά

Τρίτη, 18 Ιουνίου 2019 23:10
UPD:23:14
worldtour.2019.fivb.com
A- A A+

Το Ολυμπιακό όνειρο περνάει μέσα από τη διοργάνωση των Continental Cup, την διοργάνωση που θα κρίνει και τις προκρίσεις στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο 2020, με την Ελλάδα να φιλοξενεί έναν από τους οκτώ ομίλους της πρώτης φάσης, στο «Καράβι Club» στον Σχινιά, το διήμερο 22-23 Ιουνίου.

Στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, η οποία θα διεξαχθεί τον Μάιο του 2020, θα προκριθούν οι δύο πρώτες ομάδες κάθε ομίλου ανά φύλο (συμμετέχουν δύο ανδρικές και δύο γυναικείες ομάδες από κάθε χώρα).

Στους Άνδρες, την Ελλάδα θα εκπροσωπήσουν τα αδέρφια Μανδηλάρη (Άγγελος και Βασίλης) και ο Δημήτρης Νιώπας με τον Θοδωρή Παπαδημητρίου. Στις Γυναίκες, οι Εθνικές ομάδες απαρτίζονται από τις Βίκυ Αρβανίτη - Πένυ Καραγκούνη και Δήμητρα Μαναβή - Κωνσταντίνα Τσοπούλου.

Τελευταία φορά που η Ελλάδα φιλοξένησε τη συγκεκριμένη διοργάνωση ήταν στις αρχές Μαΐου του 2015 στις εγκαταστάσεις του Avant Garde στην Καρδία Θεσσαλονίκης, ενώ είναι η δεύτερη φορά που το «Καράβι Club» φιλοξενεί τέτοιους είδους διοργάνωση, μετά το 2014.

Οι όμιλοι:

Ανδρών

  • 1ος όμιλος (Νόβι Σαντ, Σερβία): Σερβία, Λευκορωσία, Ρουμανία, Σαν Μαρίνο
  • 2ος όμιλος (Λονδίνο, Αγγλία): Αγγλία, Ελβετία, Αρμενία, Βουλγαρία
  • 3ος όμιλος (Μπέτιστοουν, Ιρλανδία): Ιρλανία, Λιθουανία, Ουκρανία, Σκωτία
  • 4ος όμιλος (Σχοινιάς, Ελλάδα): Ελλάδα, Τουρκία, Σουηδία, Κόσοβο
  • 5ος όμιλος (Πόρτοροζ, Σλοβενία):Σλοβενία, Τσεχία, Ισραήλ, Βόρεια Ιρλανδία
  • 6ος όμιλος (Μπατούμι, Γεωργία): Γεωργία, Ουγγαρία, Βέλγιο, Σλοβακία
  • 7ος όμιλος (Ζάγκρεμπ, Κροατία): Κροατία, Εσθονία, Δανία, Αλβανία
  • 8ος όμιλος (Λάρνακα, Κύπρος): Κύπρος, Γαλλία, Φινλανδία, Μολδαβία

Γυναικών

  • 1ος όμιλος (Νόβι Σαντ, Σερβία): Σερβία, Ισραήλ, Ελβετία, Αλβανία
  • 2ος όμιλος (Λονδίνο, Αγγλία): Αγγλία, Γαλλία, Λευκορωσία, Βόρεια Ιρλανδία
  • 3ος όμιλος (Μπέτιστοουν, Ιρλανδία): Ιρλανδία, Σλοβακία, Δανία, Εσθονία
  • 4ος όμιλος (Σχοινιάς, Ελλάδα): Ελλάδα, Αυστρία, Πορτογαλία, Κόσοβο
  • 5ος όμιλος (Πόρτοροζ, Σλοβενία): Σλοβενία, Λετονία, Βουλγαρία
  • 6ος όμιλος (Μπατούμι, Γεωργία): Γεωργία, Νορβηγία, Τουρκία, Ουγγαρία
  • 7ος όμιλος (Ζάγκρεμπ, Κροατία): Κροατία, Ρουμανία, Λιθουανία
  • 8ος όμιλος (Λάρνακα, Κύπρος): Κύπρος, Ουκρανία, Σκωτία, Μολδαβία

Προτεινόμενα για εσάς

Αθλητικές Μεταδόσεις