Euroleague: Ο Παναθηναϊκός «αγκάλιασε» την δεύτερη θέση στο Μόναχο

(EUROKINISSI)

Το «τριφύλλι» επικράτησε επί της Μπάγερν με 82-75 και με νίκη στο ΟΑΚΑ την τελευταία αγωνιστική κόντρα στην αδιάφορη Άλμπα Βερολίνου θα τερματίσει δεύτερος στη κανονική διάρκεια της φετινής Euroleague.

Μία ανάσα από την δεύτερη θέση, άρα και το πλεονέκτημα έδρας στα play offs της φετινής Euroleague, βρίσκεται ο Παναθηναϊκός.

Το «τριφύλλι» επικράτησε απόψε επί της Μπάγερν Μονάχου με 82-75, έφτασε στο 22-11 και με νίκη την τελευταία αγωνιστική στο ΟΑΚΑ επί της αδιάφορης Άλμπα Βερολίνου, θα τερματίσει πίσω μοναχά από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης στο φινάλε της κανονικής διάρκειας.

Ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε καθόλου καλά το πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο βρήκε την Μπάγερν Μονάχου να προηγείται με 18-13. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ανέβασε την απόδοσή της στη δεύτερη περίοδο και πήγε στα αποδυτήρια, μπροστά στο σκορ με 40-36. Οι γηπεδούχοι ήταν σκληρό καρύδι παρά το γεγονός πως ήταν αδιάφοροι, έμειναν κοντά στο σκορ και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την ελληνική ομάδα στο +5, 58-54.

Ο Παναθηναϊκός στο 31′ κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, να προηγηθεί με επτά πόντους(61-54) αλλά στη συνέχεια έπαθε μπλακ-άουτ, οι Βαυαροί έτρεξαν ένα σερί 11-2 και μέσα σε δύο λεπτά πέρασαν μπροστά με 65-63. Με ένα τρίποντο του Σλούκα και δύο βολές του Λεσόρ, το ”τριφύλλι” μπήκε και πάλι σε ρόλο οδηγού, με 68-65.

Oι γηπεδούχοι δεν παρέδιδαν τα όπλα, έφεραν το παιχνίδι στην ισοπαλία(70-70) αλλά και πάλι με ένα γρήγορο σερί 8-0 οι ”πράσινοι” προηγήθηκαν με 78-70, τρία λεπτά πριν το φινάλε του ματς. Γκραντ και Χουάντσο με δύο σπουδαία ”τρίποντα” έδωσαν ανάσα στην ομάδα τους.

Ο Παναθηναϊκός διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμά του και έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας με 82-75.

O Σλούκας με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Ναν με 17 πόντους, ο Χουάντσο με 14 πόντους και ο Λεσόρ με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Tα δεκάλεπτα: 18-13, 36-40, 54-58, 75-82.