Σκληρός και νικητής στο Μόναχο ο Ολυμπιακός

Ο Γουόκαπ οδήγησε την πειραϊκή ομάδα σε επίθεση και δημιουργία με Πετρούσεφ και Μπραζντέικις να προσφέρουν πολύτιμες λύσεις

Ο Ολυμπιακός θυμήθηκε τον περυσινό εαυτό του εκτός έδρας, φόρεσε το «κοστούμι» του σκληρού που τον χαρακτηρίζει και νίκησε την Μπάγερν στο Μόναχο με 76-72 σε ένα παιχνίδι-τελικό, βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 14-11 ύστερα από 25 αγωνιστικές στην Ευρωλίγκα και παραμένοντας στη διεκδίκηση της εξάδας.

Παρά τις απουσίες της η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έβγαλε προσωπικότητα και το μέταλλο που τη χαρακτηρίζει, με ηγέτη τον Γουόκαπ που ύστερα από μια περίοδο κάμψης επέστρεψε στις μεγάλες εμφανίσεις και με 16 πόντους συν 8 ασίστ ( κανένα λάθος) οδήγησε τους συμπαίκτες του στην επιτυχία.

Ο Πετρούσεφ πρόσθεσε άλλους 14 πόντους έχοντας άψογες και καθοριστικές συνεργασίες με τον Αμερικανό πλέι μέικερ, ο Μπραζντέικις 11 (τρία γκολ-φάουλ στην πρώτη περίοδο), ενώ μετά τους 31 πόντους απέναντι στην Άλμπα ο Κάναν έμεινε άποντος και πέρασε το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα στον πάγκο, όπως και ο Πίτερς.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη γερμανική προηγούμενη 38-35, αλλά στην τρίτη περίοδο… ανέλαβε ο Γουόκαπ, που άρχισε να σκοράρει βάζοντας μπροστά την πειραϊκή ομάδα (48-47), ενώ λίγο μετά την έναρξη της τέταρτης περιόδου έφερε τη διαφορά στο +9 και η έδρα της Μπάγερν βουβάθηκε…

Ένα σερί 8-0 των γηπεδούχων ξανάβαλε την Μπάγερν στο παιχνίδι (59-60), ο Λαρεντζάκης έγραψε το 62-68 και ο Πετρούσεφ με βολές το 67-72 στο 38΄.

Με Γουίλιαμς-Γκος και Γουόκαπ να χάνουν ευκαιρίες για τη διεύρυνση στα 37.8΄΄ πριν τη λήξη οι Γερμανοί είχαν την κατοχή (στο -3), ο Ομπστ αστόχησε, ο Λαρεντζάκης έβαλε τις βολές για το 72-76 και ο αγώνας έληξε.