Ήττα για τους Νέους στο θρίλερ της Μάλτας

Σε ένα απίστευτο παιχνίδι για την τελική φάση του EURO 2023 U19, η Εθνική ομάδα έχασε 4-5 από τη Νορβηγία.

Η Ελλάδα ηττήθηκε 5-4 από τη Νορβηγία στον πρώτο της αγώνα στην τελική φάση του EURO U19, που διεξάγεται στη Μάλτα, αφού δέχθηκε 5 γκολ στο πρώτο και πέτυχε 4 στο δεύτερο!

Η Νορβηγία προηγήθηκε στο 6΄ με κεφαλιά του Ρόλντσοϊ και έφτασε στο 3-0 μέσα σε τρία λεπτά, στο 15΄ και στο 18΄ με τους Έλντεγκαρντ και Φλάτακερ.

Στο 36΄ ο Σκόγκβολντ πλάσαρε για το 4-0 και στο 44΄ ο Έλντεγκαρντ πέτυχε το δεύτερο τέρμα του και πέμπτο για τους Σκανδιναβούς.

Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα στο β΄ μέρος. Η ελληνική ομάδα μείωσε στο 51΄ με πλασέ του Τζίμα, στο 80΄ ο Σταυρόπουλος και στο επόμενο λεπτό ο Τζίμας μείωσαν σε 3-5, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ στο 90΄+5 ο Καλογερόπουλος με κεφαλιά.

Επόμενος αντίπαλος για την Εθνική U19 θα είναι την Παρασκευή 07/06 η πανίσχυρη Ισπανία.