«Κατοστάρα» πριν από το Κύπελλο για τον Ολυμπιακό

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν συνάντησαν το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στον Ιωνικό, τον οποίο αντιμετώπισαν ως γηπεδούχοι στο Λαύριο.

Ο Ολυμπιακός σημείωσε τη 15η νίκη σε ισάριθμους αγώνες του φετινού πρωταθλήματος, επιβληθείς με 100-68 του Ιωνικού στο Λαύριο ως γηπεδούχος, στο πλαίσιο της 16ης ημέρας.

Οι «ερυθρόλευκοι», χωρίς τον Σλούκα και πάλι, θέλησαν να τελειώνουν από νωρίς και μόλις στο 8΄ το σκορ είχε γίνει 25-6, ενώ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου το ταμπλό έγραφε 32-9 και λίγο μετά το 15΄ 40-12, για να κλείσει το ημίχρονο με 48-20.

Η διαφορά έφτασε στην μέγιστη τιμή των 35 πόντων στο 35ο λεπτό με τρίποντο του Λαρεντζάκη (81-46), με τον Ολυμπιακό να μετρά απίθανα νούμερα στη στατιστική ανάλυση.

Συγκεκριμένα, κατέγραψε 30 ασίστ και ποσοστό 74% στα δίποντα (26/35) έχοντας για κορυφαίο τον Βεζένκοφ, ο οποίος πέτυχε 18 πόντους με 8/13 σουτ και μάζεψε 13 ριμπάουντ.

Ο Παπανικολάου πέτυχε 15 πόντους με 3/5 τρίποντα κι έδωσε 5 ασίστ, ενώ ο επανακάμψας Πίτερς σημείωσε 13 πόντους με 3/7 τρίποντα και μοίρασε 6 ασίστ.

Από τον Ιωνικό υπέρτερος ήταν ο Μαυροκεφαλίδης με 23 πόντους και 5 ασίστ, ενώ ο Νούνιεζ – Καστίγιο μέτρησε 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.