Μπάσκετ: Το… σερί του ο Παναθηναϊκός

Πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο, απογοητευτικός στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά φουριόζος στο φινάλε, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 85-65 τον Άρη στο ΟΑΚΑ, στο παιχνίδι που έκλεισε τη 15η αγωνιστική της Basket League και έκανε το «14 στα 14» στο πρωτάθλημα.

Με τον Καλάθη να δίνει «σόου» στο παρκέ, οι «πράσινοι» πήραν μεγάλες διαφορές στο πρώτο μισό (36-21, 45-25) και προηγήθηκαν στο 20΄ με 51-34.

Στην τρίτη περίοδο, όμως, οι Θεσσαλονικείς έβγαλαν πείσμα και αντίδραση, πίεσαν πολύ στην περιφέρεια και σταδιακά μείωσαν τη διαφορά, με τον Χρηστίδη να κλείνει την περίοδο φέρνοντάς την στο -1 (60-59)!

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο με σερί 6-0 (66-59), την ώρα που ο Άρης άρχισε να έχει αδικαιολόγητα κακές και βεβιασμένες επιλογές στην επίθεση.

Οι Τόμας, Κιλπάτρικ και Παπαπέτρου έπιασαν… δουλειά, η διαφορά ανέβηκε στους 15 πόντους (80-65) και το παιχνίδι κρίθηκε οριστικά.