Μπάσκετ: Μείωσε ο Άρης με ΑΕΚ

Ο Άρης νίκησε την ΑΕΚ με 74-69 στο Αλεξάνδρειο, στον τρίτο αγώνα των «μικρών» τελικών και μείωσε τη σειρά απέναντι στην Ένωση σε 1-2, έχοντας κορυφαίο τον Σίμτσακ, που έφτασε στο double-double με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων θα διεξαχθεί στο ΟΑΚΑ το Σάββατο 28 Μαΐου.

Προς το τέλος της πρώτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν το ρυθμό τους, καθώς είχαν περισσότερες λύσεις και έλεγξαν τα ριμπάουντ. Με σερί 10-0 από το 9ο έως το 11ο λεπτό η Ένωση μετέτρεψε το 15-16 (9΄) σε 25-16 έχοντας πρώτα «βιολιά» τους Μπράουν και Χέρστον.

Στο 16΄ η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς προηγήθηκε με 33-22, με τον Άρη να ρίχνει τη διαφορά στο ημίχρονο στους 6 πόντους (30-36). Διαδοχικά τρίποντα από τους Χέρστον (2/2) και Μιλόσεβιτς (1/1), έστειλαν τη διαφορά στο +14 (40-54) στο 26΄ με ακόμη ένα τρίποντο, από τον Κάρτερ.

Οι Θεσσαλονικείς γύρισαν την άμυνά τους σε ζώνη, ενώ στην επίθεση ο ΜακΝίλ άρχισε να σκοράρει και να δημιουργεί, με αποτέλεσμα ο Άρης να τρέξει σερί 12-0 και να μειώσει στους 2 πόντους στο 31΄ (52-54) και στη συνέχεια, με επιμέρους σκορ 6-2, να περάσει με 62-59 στο 35΄.

Ο Μπράουν ισοφάρισε στο 36΄ (62-62), αλλά με τον ΜακΝίλ να συνεχίζει άψογα στα καθήκοντά του, τον Σίμτσακ εξαιρετικό και τον Ξανθόπουλο να πετυχαίνει τρίποντο στα 29΄΄ πριν τη λήξη για το 71-64, ο Άρης δρομολόγησε τις εξελίξεις για την τελική έκβαση της αναμέτρησης.