Στον τελικό της Basket League ο Ολυμπιακός

Ο ΠΑΟΚ αποδείχθηκε χαμηλό εμπόδιο στο δρόμο του φιναλίστ της Ευρωλίγκας προς τον τελικό του πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός δεν χρειάστηκε να φτάσει στην παραγωγικότητα των δύο προηγούμενων αναμετρήσεών του με τον ΠΑΟΚ στους ημιτελικούς των πλέι οφ, καθώς κράτησε τον «Δικέφαλο» με την άμυνά του χαμηλά, νίκησε με 75-54 και προκρίθηκε στους τελικούς της Α1 Ανδρών, όπου περιμένει το νικητή της σειράς Παναθηναϊκός-Περιστέρι (2-2).

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν δυνατά, προηγήθηκαν με 22-8 στο 8΄ και 24-12 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ με δύο συνεχή λέι απ του Σλούκα έγινε το 32-17. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε, έτρεξε σερί 10-0 και πλησίασε στους πέντε πόντους (32-27) στο 17΄, για να ολοκληρωθεί το πρώτο μισό με τους γηπεδούχους μπροστά 39-34.

Ο Ολυμπιακός απάντησε με δικό του 9-0 στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου και προηγήθηκε 48-34, ο «Δικέφαλος» επέστρεψε μειώνοντας στους 5 (50-45) στο 27΄, αλλά αυτή ήταν και η τελευταία αγωνιστική αναλαμπή του.

Στα τελευταία 2΄ και 47΄΄ του τρίτου δεκάλεπτου οι γηπεδούχοι δημιούργησαν σερί 11-0 για να περάσουν 61-45 στο 30΄ και κρατώντας τους Θεσσαλονικείς στους 9 πόντους στην τελευταία περίοδο έφτασαν άνετα στη νίκη-πρόκριση.

Βεζένκοφ (19π.) και Σλούκας (17π., 7 ασίστ) ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, που αύξησε το αήττητο σερί της στις ελληνικές διοργανώσεις (πρωτάθλημα, Κύπελλο, Super Cup) σε 60-0, απέναντι σε έναν ΠΑΟΚ από τον οποίο προσπάθησαν οι Σάιμπερτ (14π.) και Χαντς (11π.).