Μεγάλη νίκη για την Καρδίτσα

Οι Θεσσαλοί, με αντίπαλο τον Άρη, πήραν το τέταρτο φετινό ροζ φύλλο αγώνα και συνεχίζουν τον αγώνα για την παραμονή.

Με κορυφαίο τον Γκάλινατ, που σημείωσε 32 πόντους, η Καρδίτσα νίκησε στην έδρα της τον Άρη με 78-77 στην παράταση (κ.α. 69-69) για τη 18η αγωνιστική της Basket League, έφτασε τις τέσσερις νίκες συνεχίζει τη μάχη για την παραμονή στην Α1.

Εκτός του Γκάλινατ ο Πριτζέτ σημείωσε 17 πόντους, ενώ ο Έβανς έκανε νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από τον Άρη προσπάθησε περισσότερο ο Νότε, με 14 πόντους.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό από την αρχή, οι ομάδες δεν μπορούσαν να αποσπαστούν στο σκορ και το ημίχρονο βρήκε μπροστά την Καρδίτσα με 36-34.

Με το σκορ ισόπαλο 50-50 στο 28΄, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έτρεξε σερί 6-0 και πήρε προβάδισμα με 56-50 στο τέλος της τρίτης περιόδου και 58-50 στο ξεκίνημα της τελευταίας, με καλάθι του Νότε.

Με επιμέρους σκορ 14-6 η Καρδίτσα ισοφάρισε σε 64-64 με τρίποντο του Γκάλινατ. Ο ίδιος έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με 68-67 στο 39’ και ο Γιάννης Αθηναίου με μία εύστοχη βολή έκανε το 69-67 στα 14,3’’ για τη λήξη.

Ο Γκούντγουιν εκμεταλλεύτηκε λάθος των γηπεδούχων, πέτυχε το καλάθι και πήρε και φάουλ (69-69) στα 4,7’’, όμως αστόχησε στη βολή και το παιχνίδι πήγε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Με επιμέρους σκορ 9-8 και τον Νότε να αστοχεί στο τελευταίο σουτ, οι γηπεδούχοι έφτασαν στην επικράτηση και συνεχίζουν την προσπάθεια να μείνουν στη Basket League.