Σε σταθερή τροχιά για την τετράδα το Περιστέρι

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη επιβλήθηκε στα δυτικά προάστια του Λαυρίου και σημείωσε την ενδέκατη νίκη σε 18 αγώνες.

Το Περιστέρι επιβλήθηκε με 77-66 του Λαυρίου στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» για τη 18η αγωνιστική της Basket League και με την ενδέκατη επιτυχία του στο πρωτάθλημα παρέμεινε σε τροχιά τετράδας.

Κορυφαίος για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ήταν ο Μπίλαν με 18 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ από 12 πόντους πρόσθεσαν Φρανσίσκο και Ντένμον.

Για τη φιλοξενούμενη ομάδα της Λαυρεωτικής πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Φλαγκ με 15 πόντους.

Το Περιστέρι προηγήθηκε με 17-6 αλλά το Λαύριο απάντησε με επιμέρους σκορ 15-2 και προσπέρασε με 21-19 στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου, ενώ το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με 39-36.

Κάπως έτσι κύλησε το υπόλοιπο, με το Λαύριο να προσπαθεί αλλά να μην μπορεί να ανατρέψει την κατάσταση, καθώς στα τελευταία λεπτά το Περιστέρι είχε λύσεις, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους.