Ταεκβοντό: Χάλκινο μετάλλιο ο Γιώργος Πανταζής (-80κ.) στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U21

Ο Γιώργος Πανταζής ήταν ο πρωταγωνιστής του 25ου μεταλλίου για το ελληνικό Ολυμπιακό Ταεκβοντό, σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα για αθλητές και αθλήτριες ηλικίας κάτω των 21 ετών.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, τέσσερα χρόνια μετά την πρώτη παρουσία του σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (Βαρσοβία 2018),  κατάκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των -80 κιλών, στη διοργάνωση που άνοιξε αυλαία σήμερα στα Τίρανα.

Μια πρεμιέρα που εκτός από το μετάλλιο, είχε και τρεις πέμπτες θέσεις για την Ελλάδα με τους Σωτήρη Μιχόπουλο (-80κ.), Ιωάννη Μυλωνά (-58κ.) και Παρασκευή Ντεμογιάννη (-73κ.).

Μετά την άνετη νίκη στον γύρο των 16 επί του Δανού Κάαστρουπ με 2-0, ο Πανταζής χρειάστηκε και τρίτο σετ στα προημιτελικά, προκειμένου να εξασφαλίσει το μετάλλιο της κατηγορίας του.

Απέναντι στον Τούρκο Καζάν, πήρε το πρώτο σετ με 14-2, έχασε το δεύτερο με 13-5, όμως το «τρίποντο» που πήρε με την έναρξη του τρίτου, ήταν αρκετό για να του χαρίσει τη νίκη έστω κι αν το σετ έληξε ισόπαλο 4-4.