Μπάσκετ: Break με το… καλημέρα της Λάρισας στον Προμηθέα

Με ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο, η Λάρισα έκανε break στο ξεκίνημα της σειράς των αγώνων με τον Προμηθέα και με τη νίκη της με 89-78 στην Πάτρα πήρε προβάδισμα με 1-0 στους αγώνες για την τρίτη θέση της Stoiximan Basket League.

Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν και πάλι την Τετάρτη (15/6, 19:30) στη Λάρισα, στο Game 2 της σειράς.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τόσο τα 14 επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψαν, έχοντας 17 πόντους από δεύτερες επιθέσεις, όσο και τα 11 κλεψίματα τελειώνοντας με 23 πόντους στον αιφνιδιασμό.

Πρώτος σκόρερ για τους Θεσσαλούς ήταν ο Χάντσον με 17 πόντους, οι Καράμπελας και Μάριτς είχαν από 13, ο Μπέρζινς 12 και ο Μούντι 10.

Για τον Προμηθέα, που στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να «επιστρέψει» από το -25 και να μειώσει σε μονοψήφιες διαφορές, κορυφαίος ήταν ο Δημήτρης Αγραβάνης με 29 πόντους (8/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα) και 11 ριμπάουντ ενώ λύσεις έδωσαν οι Φόστερ με 13 πόντους και Τανούλης με 11.