Στην Ίντερ το Σούπερ Καπ Ιταλίας

Ο πρώτος τίτλος της περιόδου 2021-22 στην Ιταλία πήγε στην πρωταθλήτρια Ίντερ, που νίκησε στην παράταση με 2-1 (κ.δ. 1-1) τη Γιουβέντους στο «Μεάτσα» και κατάκτησε το έκτο Σούπερ Καπ της χώρας στην Ιστορία της.

Οι «Νερατζούρι» του Φιλίπο Ιντσάγκι έδειξαν ότι αυτή την περίοδο είναι η καλύτερη και πιο σταθερή ομάδα στη γειτονική χώρα και με το αποψινό τρόπαιο ανέβηκαν στην τρίτη θέση της κατάταξης στη διοργάνωση, με τρία Σούπερ Καπ λιγότερα από τη «Γιούβε».

Ίντερ και Γιουβέντους είχαν συναντηθεί και το 2005 στο Τορίνο, με τους Λομβαρδούς να νικούν και τότε στην παράταση (1-0) στην έδρα των «Μπιανκονέρι».

Η ομάδα του Μαξιμιλιάνο Αλέγκρι άνοιξε το σκορ στο 25΄ με τον ΜακΚίνι και η Ίντερ ισοφάρισε στο 35΄ με τον Λαουτάρο Μαρτίνες.

Το 1-1 δεν άλλαξε στο υπόλοιπο της κανονικής διάρκειας, αλλά στο τελευταίο λεπτό της παράτασης (120΄) ο Σάντσες, που είχε μπει ως αλλαγή στη θέση του Μαρτίνες, έγραψε το τελικό 2-1 και χάρισε τον τίτλο στην Ίντερ.