EURO 2020: Το αναλυτικό πρόγραμμα της διοργάνωσης

Σάββατο, 15 Μαΐου 2021 14:12
UPD:14:18
REUTERS/Tony O'Brien
A- A A+

Είκοσι επτά ημέρες απομένουν για τη σέντρα στο Euro 2020, που ως γνωστό θα διεξαχθεί με έναν χρόνο καθυστέρηση λόγω της πανδημίας του κορωνοϊού.

Στις 11 Ιουνίου, στο «Ολίμπικο» της Ρώμης, η Ιταλία θα υποδεχθεί την Τουρκία στο εναρκτήριο ματς του τουρνουά, το οποίο για πρώτη φορά θα διεξαχθεί σε 12 χώρες της «Γηραιάς Ηπείρου», ενώ ο τελικός είναι προγραμματισμένος για το βράδυ της 11ης Ιιουλίου στο «ναό του ποδοσφαίρου», το «Γουέμπλεϊ».

Πιο κάτω θα σας παρουσιάσουμε τους ομίλους, το πρόγραμμα, τις ημερομηνίες και τις ώρες έναρξης των αγώνων, αλλά και τα κανάλια που θα μεταδώσουν τους 51 αγώνες του κορυφαίου ποδοσφαιρικού γεγονότος σε επίπεδο εθνικών ομάδων στην Ευρώπη.

Οι συμμετέχουσες ομάδες είναι 24 και οι εννέα εξ αυτών θα έχουν την ευκαιρία να αγωνιστούν ως... γηπεδούχες, με φιλάθλους στο πλευρό τους.

Η φάση των ομίλων θα διαρκέσει περίπου 2 εβδομάδες (11 Ιουνίου - 23 Ιουνίου), ενώ κάθε ένας θα φιλοξενείται σε δύο πόλεις. Οι ώρες έναρξης των αγώνων είναι τρεις (16:00, 19:00 και 22:00), ενώ τα τηλεοπτικά δικαιώματα στην Ελλάδα έχει αναλάβει ο ΑΝΤ1, ο οποίος θα προχωρήσει σε συμπαραγωγές με τη NOVA.

Κατά συνέπεια οι αγώνες θα είναι διαθέσιμοι σε ANT1, στα κανάλια Novasports και πιθανόν στο Μακεδονία TV.

Την πρώτη ημέρα του τουρνουά είναι προγραμματισμένος μόνο ο αγώνας της Τουρκίας με την Ιταλία, στο πλαίσιο του 1ου γκρουπ, ενώ στη συνέχεια τις περισσότερες μέρες θα διεξάγονται τρεις αναμετρήσεις.

Στην 3η αγωνιστική των ομίλων, οι αγώνες θα ξεκινούν την ίδια ώρα και κατά συνέπεια υπάρχουν δύο μέρες στο πρόγραμμα με 4 αγώνες.

Η φάση των «16» θα ξεκινήσει μερά από 48ωρη ξεκούραση των ομάδων και καθημερινά θα διεξάγονται δύο αγώνες (απόγευμα και βράδυ).

Η «αυλαία» της Β΄ φάσης θα πέσει στις 29/06 και μετά από δύο μέρες κενό θα γίνουν οι προημιτελικοί (2 και 3 Ιουνίου) επίσης με δύο αγώνες την ημέρα μέρα.

Ο πρώτος ημιτελικός θα διεξαχθεί την Τρίτη 6 Ιουλίου, ο δεύτερος στις 7/06 και ο τελικός την Κυριακή 11 Ιουλίου. Και οι τρεις αγώνες θα γίνουν στο «Γουέμπλεϊ», με τη σέντρα να είναι προγραμματισμένη για τις 22:00 (ώρα Ελλάδας)

ΟΙ ΟΜΙΛΟΙ
---------------

1ος: Τουρκία, Ιταλία, Ουαλία, Ελβετία (Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε Ιταλία και Αζερμπαϊτζάν)
2ος: Δανία, Φινλανδία, Βέλγιο, Ρωσία (Σε Δανία και Ρωσία)
3ος: Ολλανδία, Ουκρανία, Αυστρία, Βόρεια Μακεδονία (Σε Ολλανδία και Ρουμανία)
4ος: Αγγλία, Κροατία, Σκωτία, Τσεχία (Σε Αγγλία και Σκωτία)
5ος: Ισπανία, Σουηδία, Πολωνία, Σλοβακία (Σε Ρωσία και Ισπανία)
6ος: Ουγγαρία, Πορτογαλία, Γαλλία, Γερμανία (Σε Ουγγαρία και Γερμανία)

*Το εισιτήριο παίρνουν οι πρώτοι κάθε γκρουπ και ο τέσσερις καλύτεροι τρίτοι

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
-------------------------

Φάση των ομίλων
------------------------

Παρασκευή 11 Ιουνίου

22:00 Τουρκία - Ιταλία | Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)

Σάββατο 12 Ιουνίου

16:00 Ουαλία - Ελβετία | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)

19:00 Δανία - Φινλανδία | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)

22:00 Βέλγιο - Ρωσία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)

Κυριακή 13 Ιουνίου

16:00 Αγγλία - Κροατία | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)

19:00 Αυστρία - Βόρεια Μακεδονία | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)

22:00 Ολλανδία - Ουκρανία | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)

Δευτέρα 14 Ιουνίου

16:00 Σκωτία - Τσεχία | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)

19:00 Πολωνία - Σλοβακία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (5ος όμιλος)

22:00 Ισπανία - Σουηδία | Καρτούχα, Σεβίλλη (5ος όμιλος)

Τρίτη 15 Ιουνίου

19:00 Ουγγαρία - Πορτογαλία | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)

22:00 Γαλλία - Γερμανία | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)

Τετάρτη 16 Ιουνίου

16:00 Φινλανδία - Ρωσία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)

19:00 Τουρκία - Ουαλία | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)

22:00 Ιταλία - Ελβετία | Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)

Πέμπτη 17 Ιουνίου

16:00 Ουκρανία - Βόρεια Μακεδονία | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)

19:00 Δανία - Βέλγιο | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)

22:00 Ολλανδία - Αυστρία | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)

Παρασκευή 18 Ιουνίου

16:00 Σουηδία - Σλοβακία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (5ος όμιλος)

19:00 Κροατία - Τσεχία | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)

22:00 Αγγλία - Σκωτία | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)

Σάββατο 19 Ιουνίου

16:00 Ουγγαρία - Γαλλία | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)

19:00 Πορτογαλία - Γερμανία | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)

22:00 Ισπανία - Πολωνία | Καρτούχα, Σεβίλλη (5ος όμιλος)

Κυριακή 20 Ιουνίου

19:00 Ελβετία - Τουρκία | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)

19:00 Ιταλία - Ουαλία | Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)

Δευτέρα 21 Ιουνίου

19:00 Ουκρανία - Αυστρία | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)

19:00 Βόρεια Μακεδονία - Ολλανδία | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)

22:00 Ρωσία - Δανία | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)

22:00 Φινλανδία - Βέλγιο | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)

Τρίτη 22 Ιουνίου

22:00 Κροατία - Σκωτία | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)

22:00 Τσεχία - Αγγλία | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)

Τετάρτη 23 Ιουνίου

19:00 Σουηδία - Πολωνία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (6ος όμιλος)

19:00 Σλοβακία - Ισπανία | Καρτούχα, Σεβίλλη (6ος όμιλος)

22:00 Πορτογαλία - Γαλλία | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)

22:00 Γερμανία - Ουγγαρία | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)

 

 

Φάση των «16»
----------------------

Σάββατο 26 Ιουνίου

19:00 Δεύτερος 1ου ομίλου - Δεύτερος 2ου ομίλου | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (1)

22:00 Πρώτος 1ου ομίλου - Δεύτερος 3ου ομίλου | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (2)

Κυριακή 27 Ιουνίου

19:00 Πρώτος 3ου ομίλου - Τρίτος 4ου/5ου/6ου ομίλου | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (3)

22:00 Πρώτος 2ου ομίλου - Τρίτος 1ου/4ου/5ου/6ου ομίλου | Καρτούχα, Σεβίλλη (4)

Δευτέρα 28 Ιουνίου

19:00 Δεύτερος 4ου ομίλου - Δεύτερος 5ου ομίλου | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (5)

22:00 Πρώτος 6ου ομίλου - Τρίτος 1ου/2ου/3ου ομίλου | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (6)

Τρίτη 29 Ιουνίου

19:00 Πρώτος 4ου ομίλου - Δεύτερος 6ου ομίλου | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (7)

22:00 Πρώτος 5ου ομίλου - Τρίτος 1ου/2ου/3ου/4ου ομίλου | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (8)

 

Προημιτελικοί
--------------------

Παρασκευή 2 Ιουλίου

19:00 Νικητής 6 - Νικητής 5 | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (1)

22:00 Νικητής 4 - Νικητής 2 | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (2)

Σάββατο 3 Ιουλίου

19:00 Νικητής 3 - Νικητής 1 | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (3)

22:00 Νικητής 8 - Νικητής 7 | Ολίμπικο, Ρώμη (4)

 

Ημιτελικοί
---------------

Τρίτη 6 Ιουλίου

22:00 Νικητής 2 - Νικητής 1 | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (1)

Τετάρτη 7 Ιουλίου

22:00 Νικητής 3 - Νικητής 4 | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (2)

 

Τελικός
-------------

Κυριακή 11 Ιουλίου

22:00 Νικητής 1 - Νικητής 2 | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο

 

Προτεινόμενα για εσάς

Αθλητικές Μεταδόσεις