Πρώτο βήμα πρόκρισης ο ΠΑΣ

Το γκολ του Παμλίδη στο 47ο λεπτό έμελλε να κρίνει την αναμέτρηση στους «Ζωσιμάδες» και να χαρίσει τη νίκη στον ΠΑΣ Γιάννινα επί της Βέροιας με 1-0, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για την 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι Ηπειρώτες με τη νίκη αυτή πήραν προβάδισμα για την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης ενόψει της ρεβάνς, που θα διεξαχθεί στις 4 Δεκεμβρίου στη μακεδονική πρωτεύουσα.

Στο 61΄ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Ξύδα με δύο κίτρινες κάρτες. Η Βέροια έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο 77ο λεπτό, όταν ο Χουτεσιώτης αρχικά απέκρουσε την κεφαλιά του Μεληκιώτη κι εν συνεχεία το σουτ του Κανούλα.

Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι είχαν μια καλή στιγμή για να διπλασιάσουν, αλλά το δεξί βολέ του Λιάσου στο 86΄ έστειλε την μπάλα να τραντάξει το οριζόντιο δοκάρι της Βέροιας.