Παπαπέτρου και τρίποντα έφεραν το «διπλό» στην Ρόδο για Παναθηναϊκό

Με 16/24 τρίποντα και τον Ιωάννη Παπαπέτρου να επιστρέφει «καυτός» μετά τον τραυματισμό του (20π.) ο Παναθηναϊκός πέρασε άνετα από την Ρόδο το εμπόδιο του Κολοσσού, για την 16η αγωνιστική της Basket League, και με το τελικό 95-82 παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας της Basket League.

Χωρίς τον τραυματία Νέντοβιτς και τον Χεζόνια που δεν έχει δηλωθεί ακόμη στη Basket League, οι «πράσινοι» δυσκολεύτηκαν μόνο στο πρώτο 10λεπτο (βρέθηκαν πίσω με 22-20). Στη συνέχεια με σερί 17-0 και επιμέρους σκορ 34-14 πήραν διαφορά… ασφαλείας από τους γηπεδούχους και δεν «κοίταξαν πίσω» στη συνέχεια.

Ο Κολοσσός αντιστάθηκε ως τις αρχές της β΄ περιόδου (24-23), όσο δηλαδή οι Καντέρ και Άρτις έβρισκαν λύσεις απέναντι στην «πράσινη» άμυνα, αλλά μέσα σε ένα 5λεπτο (11΄-16΄), ο Παναθηναϊκός έκανε ένα σερί 17-0, ξέφυγε 40-24 και ουσιαστικά τελείωσε την υπόθεση νίκη.

Στο ημίχρονο οι πρωταθλητές είχαν εκπληκτικά ποσοστά έξω από τα 6.75μ με 10/13 τρίποντα. Οι Ροδίτες δεν παράτησαν το παιχνίδι και κατάφεραν να μειώσουν σε 68-58 στο 29΄, αλλά ένα τρίποντο του Μπρέι στο φινάλε του τρίτου δεκάλεπτου κι άλλο ένα του Μακ με το ξεκίνημα του τέταρτου αποκατέστησαν την τάξη.