Basket League: «Πάτησε» τον ΠΑΟΚ η Καρδίτσα

Οι Θεσσαλοί βρίσκονται πιο κοντά στην παραμονή τους κι έστειλαν στα πλέι άουτ τόσο τον αντίπαλό τους όσο και την ΑΕΚ

Η Καρδίτσα νίκησε με 97-78 τον ΠΑΟΚ στο κλειστό «Γιάννης Μπουρούσης» για την 22η (τελευταία) αγωνιστική της Basket League κι έκανε νέο βήμα παραμονής, στέλνοντας τους «Δικέφαλους» ΑΕΚ και ΠΑΟΚ στα πλέι άουτ και τον Κολοσσό στην έκτη θέση και στα πλέι οφ.

Με τον Γουάιτ να τραυματίζεται και να αποχωρεί από το παιχνίδι, οι γηπεδούχοι είδαν τους Θεσσαλονικείς να ξεφεύγουν με 25-18 στο 9΄, αλλά μετά το τάιμ του προπονητή τους (Παπανικολόπουλος) οι Θεσσαλοί δημιούργησαν επιμέρους σκορ 22-4 και προσπέρασαν με 40-29 στο 16΄.

Ο ΠΑΟΚ απάντησε με δικό του σερί κλείνοντας το ημίχρονο στον πόντο (42-41) με τρίποντο του Φρίντρικσον στην εκπνοή, αλλά η Καρδίτσα διατήρησε σταθερό προβάδισμα στη συνέχεια και με νέο επιμέρους σκορ (22-7) άνοιξε την διαφορά στο +16 (64-48) στο 26΄.

Αυτό ήταν και το σημείο που έκρινε το παιχνίδι, καθώς έκτοτε οι γηπεδούχοι ουδέποτε έχασαν τον έλεγχό του, παρά την προσπάθεια του «Δικέφαλου» να τους δυσκολέψει επιλέγοντας άμυνα ζώνης στο τελευταίο δεκάλεπτο.