Με ξέσπασμα στο τέλος η νίκη του Παναθηναϊκού

Το Περιστέρι ήταν στο παιχνίδι για περίπου 32 λεπτά αλλά στο τέλος ξέμεινε από λύσεις

Ένα ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο, διάστημα στο οποίο οι παίκτες του Αταμάν δημιούργησαν επιμέρους σκορ 23-12, επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να επικρατήσει στο ΟΑΚΑ του Περιστερίου με 90-75 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής.

Οι «πράσινοι» συνεχίζουν μόνοι αήττητοι στην Basket League, την ώρα που το συγκρότημα του Σπανούλη γνώρισε την έκτη εφετινή ήττα στο πρωτάθλημα.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Γκραντ που σημείωσε 26 πόντους, ενώ από το σύλλογο των δυτικών προαστίων που στάθηκε εξαιρετικά στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και προηγήθηκε σε μέρος αυτού, οι Ράγκλαντ και Λοβ σημείωσαν από 14 πόντους.

Το «τριφύλλι» προηγήθηκε 25-19 στο πρώτο δεκάλεπτο έχοντας 4/5 τρίποντα αλλά οι «κυανοκίτρινοι» έβγαλαν αντίδραση και με επιμέρους σκορ 17-6 προσπέρασαν με 36-31 στο 16΄ και με 42-35 στο 18΄, για να κλείσει το ημίχρονο με 44-41 για το Περιστέρι.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με καλή άμυνα και προηγήθηκαν με 55-49 στο 25΄, για να ακολουθήσει η αντίδραση του Παναθηναϊκού που έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 67-63, μετά το τρίποντο του Μωραΐτη από το κέντρο!

Στο 34΄ η διαφορά έφτασε στο +13 (78-65), οι φιλοξενούμενοι δεν βρήκαν λύσεις στην επίθεση και κατά συνέπεια δεν κατάφεραν να επιστρέψουν ξανά στο παιχνίδι.