Θρίαμβος των αδελφών Τσιτσιπά στην Αμβέρσα

Ο Στέφανος και ο Πέτρος κατάκτησαν το τρόπαιο στην Αμβέρσα νικώντας στον τελικό, με ανατροπή, τους Μπέαρ και Πάβλασεκ.

Ιστορικός πρώτος τίτλος στο διπλό για τους αδελφούς Τσιτσιπά, Στέφανο και Πέτρο, που κατάκτησαν το τρόπαιο στο European Open της Αμβέρσας, με ανατροπή.

Οι Έλληνες τενίστες νίκησαν στον τελικό τους Μπέαρ/Πάβλασεκ με 2-1 σετ ύστερα από δραματικό παιχνίδι, με τον «Στεφ» να στρέφει τώρα την προσοχή του στα εφετινά ATP Finals, στο Τορίνο.

Το πρώτο σετ οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ, όπου πιο ψύχραιμοι οι αντίπαλοι των αδελφών Τσιτσιπά το κατάκτησαν με 7-6.

Στο δεύτερο οι Έλληνες ξεκίνησαν με μπρέικ κι έφτασαν στο 3-0 γκέμς, ενώ και δέχθηκαν επίσης μπρέικ για το 3-1 έφτασαν χωρίς άγχος στο 6-4 και την ισοφάριση, στέλνοντας τον αγώνα στο σούπερ τάι-μπρέικ, το οποίο κατάκτησαν με 10-8.