Το Περιστέρι πέρασε και από το Λαύριο

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη σημείωσε την πέμπτη νίκη σε επτά αγώνες στο εφετινό πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών υποχρεώνοντας το συγκρότημα της Λαυρεωτικής στην έβδομη ήττα του.

Το Περιστέρι πέρασε νικηφόρα από το Λαύριο (85-79), σημειώνοντας την πέμπτη νίκη (τέταρτη στη σειρά) σε επτά αγώνες στην Basket League και υποχρεώνοντας το συγκρότημα της Λαυρεωτικής σε έβδομη συνεχή ήττα.

Οι γηπεδούχοι είχαν καλό μόνο το πρώτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο προηγήθηκαν με 26-20, αλλά στο υπόλοιπο της αναμέτρησης κυριάρχησαν οι φιλοξενούμενοι.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων είχε επιθετικό πλουραλισμό, καθώς από τους δέκα παίκτες που χρησιμοποίησε ο Βασίλης Σπανούλης σκόραραν οι εννέα, με κορυφαίους τους Μπίλαν με 14 πόντους και Κασελάκη με 12.

Οι γηπεδούχοι έκαναν τη μεγάλη προσπάθεια να επιστρέψουν προς το τέλος του αγώνα, μείωσαν στους 6 πόντους (69-75) περίπου στο 36ο λεπτό, αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ανατροπή.

Κορυφαίος του Λαυρίου ήταν ο Κόουλ με 24 πόντους, ενώ άλλους 14 πρόσθεσε ο Νικολαΐδης και 12 ο Φλαγκ.