ΡΙΟ 2016 – Στίβος: Νικητής ο Φάρα στον περιπετειώδη τελικό των 5.000 μέτρων

Περιπετειώδης ήταν η εξέλιξη στον τελικό των 5.000μ Ανδρών, αφού οι δύο από τους τρεις αθλητές που είχαν ακυρωθεί δικαιώθηκαν στις ενστάσεις τους, με αποτέλεσμα ο Μπέρναρντ Λάγκατ να χάσει το χάλκινο μετάλλιο.

Αρχικά ακυρώθηκε ο (κενυατικής καταγωγής) Αμερικανός Πολ Κιμκεμόι Τσελίμο, που είχε τερματίσει 2ος με 13.03.90 καθώς και ο Καναδός Μοχάμεντ Αχμέντ, που ήταν 4ος με 13.05.94, δικαιώθηκαν όμως αργότερα κι αυτό είχε ως συνέπεια ο Λάγκατ να βρεθεί πέμπτος.

Στον τελικό ο Μο Φάρα έκανε το δεύτερο νταμπλ της καριέρας του σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Ο Βρετανός αθλητής αναδείχθηκε νικητής με 13:03.30 κι έκανε δύο τις νίκες του στο Ρίο, αφού είχε επικρατήσει και στα 10.000μ, επιτυχία που είχε επαναλάβει και το 2012 στο Λονδίνο.

Δεύτερος τερμάτισε ο Πολ Κιπκεμόι Τσελίμο (ΗΠΑ) με 13:03.90 κα τρίτος ο Χάγκος Γκεμπρχιβέτ (Αιθιοπία) με 13:04.35, στον τελευταίο αγώνα του Μπέρναρντ Λάγκατ.

Τελευταίοι Ολυμπιακοί Αγώνες ήταν και για τον Φάρα, ο οποίος όμως αναμένεται να κλείσει την καριέρα του μετά το παγκόσμιο πρωτάθλημα του χρόνου στο Λονδίνο.