Έτοιμος για το back to back ο Τζόκοβιτς

Συνεπής στο ραντεβού του με τον τελικό του Wimbledon κι εφέτος αποδείχθηκε ο Νόβακ Τζόκοβιτς.

Ο κορυφαίος τενίστας του κόσμου έγινε η πρώτος φιναλίστ του μεγάλου τελικού της Κυριακής (14/07), μετά τη νίκη του στον ημιτελικό επί του Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγκουτ με 3-1 σετ.

Ο Σέρβος θα διεκδικήσει τον 5ο του τίτλο και δεύτερο διαδοχικό στο φημισμένο τουρνουά του Λονδίνου και συνολικά τον 16ο grand slam στην καριέρα του. Στο σημερινό αγώνα με τον Ισπανό, ο «Νολε» έφτασε πολύ εύκολα στη νίκη, παρότι ο Μπαουτίστα ισοφάρισε σε 1-1 (6-4). Πήρε το πρώτο σετ με 6-2, με 6-3 το τρίτο και πάλι με 6-2 το τέταρτο.

Ο Τζόκοβιτς, ο οποίος έχει κατακτήσει τα τρία από τα τέσσερα τελευταία grand slam, θα επιδιώξει να υπερασπιστεί τον περσινό τίτλο του και να κάνει για δεύτερη φορά στην καριέρα του το back-to-back στο Wimbledon (το είχε καταφέρει ξανά τη διετία 2014-15).

Αντίπαλός του στον τελικό θα είναι ο νικητής της «τιτανομαχίας» που ακολουθεί ανάμεσα στον Ράφα Ναδάλ και στον Ρότζερ Φέντερερ.