Ούτε στο Λονδίνο σταμάτησε το «τρένο» της Λίβερπουλ

Η ξέφρενη πορεία της Λίβερπουλ προς τον τίτλο μετά από 30 χρόνια συνεχίζεται.

Οι «κόκκινοι» δε σταμάτησαν ούτε στο Λονδίνο απέναντι στην Τότεναμ, την οποία νίκησαν με 1-0, χάρις στο γκολ του Φιρμίνο στο πρώτο ημίχρονο.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έφτασε τις 12 σερί νίκες αλλά και 20 σε 21 ματς στην Premier League, ανοίγοντας κι άλλο την ψαλίδα με τους διώκτες της (η Λέστερ βρίσκεται στο -16 και η Σίτι στο -17).

Το γκολ που έκρινε τον αγώνα ήρθε για την Λίβερπουλ στο 36′, όταν ο Μοχάμεντ Σαλάχ βρήκε εντός περιοχής τον Φιρμίνο, με τον Βραζιλιάνο να «εκτελεί» και να ανοίγει το σκορ. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έχει, πλέον, σκοράρει και στα 21 ματς από το ξεκίνημα της σεζόν, ισοφαρίζοντας… στοιχειωμένο ρεκόρ που κρατάει από τη σεζόν 1933-34!

Οι γηπεδούχοι είχαν δύο τεράστιες ευκαιρίες στο β΄ μέρος για να ισοφαρίσουν, αρχικά με τον Σον στο 74΄ και δέκα λεπτά μετά  με τον Λο Σέλσο να αστοχεί προ κενής εστίας!

Τα αποτελέσματα των μέχρι τώρα αναμετρήσεων της 22ης αγωνιστικής στην Premier League:

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Γουέστ Χαμ 1-0