Χαμόγελα… παραμονής στο Ηράκλειο

Ο ΟΦΗ υπερίσχυσε στον… τελικό παραμονής με τον Λεβαδειακό, για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Ηρακλείου νίκησε με 2-0 τους «πράσινους» της Βοιωτίας στο «Θ. Βαρδινογιάννης» και τους πέρασε στην κατάταξη.

Ο ΟΦΗ μετρά, πλέον, 22 βαθμούς έναντι 20 του Λεβαδειακού, που βρέθηκε στη 15η και προτελευταία θέση.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, ανοίγοντας το σκορ με τον Γιακουμάκη στο 16΄ και κλείνοντάς το με τον Φερέιρα στο 72΄.

Στο 62΄ οι Κρήτες κέρδισαν πέναλτι μετά από ατομική προσπάθεια του Φερέιρα, αλλά ο Γιακουμάκης που εκτέλεσε την «εσχάτη των ποινών» έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Η ομάδα του Χάιμε Βέρα ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με δέκα παίκτες, καθώς στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε (με δεύτερη κίτρινη κάρτα) ο Σακόρ.