Premier League: Αφεντικό του Μάντσεστερ είναι η Σίτι

REUTERS/Carl Recine

Ενάντια στη ροή του αγώνα οι «Κόκκινοι Διάβολοι» προηγήθηκαν στο «Έτιχαντ» αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δεν άντεξαν στην πίεση των «Πολιτών»

Υπερκυρίαρχη στην πόλη της, η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε το ντέρμπι με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (3-1) για την 27η ημέρα της Premier League, αφού χρειάστηκε να κάνει την ανατροπή.

Οι «Πολίτες» δέχτηκαν το πρώτο γκολ με ένα υπέροχο τέρμα από τον Ράσφορντ στο 8΄ και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα χάνοντας, παρά το 74% στην κατοχή και τα 18 σουτ (έναντι 2 για τη Γιουνάιτεντ).

Όμως οι παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα βρήκαν την αποτελεσματικότητά τους στο δεύτερο ημίχρονο.

Με δύο γκολ του Φόντεν (56΄, 80΄) κι ένα γκολ του Χάαλαντ (90΄+1), η πρωταθλήτρια Αγγλίας πήρε τη νίκη που άξιζε κι επέστρεψε σε απόσταση ενός βαθμού από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ, που νίκησε τη Νότιγχαμ 1-0 το Σάββατο.