«Στοπ» του Μενβτέντεφ στον Τσιτσιπά

ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ, ΟΠΕΝ ΡΩΜΗΣ 2023
REUTERS/Aleksandra Szmigiel

Ο Έλληνας πρωταθλητής έδωσε μάχη απέναντι στο Νο3 της παγκόσμιας κατάταξης αλλά δεν ήταν ψύχραιμος στα καθοριστικά σημεία.

Οι μικρές λεπτομέρειες, που κάνουν όμως τη διαφορά στη «σούμα» του αγώνα, κόστισαν στον Στέφανο Τσιτσιπά την ήττα από τον Ντανιίλ Μεντβέντεφ στον ημιτελικό του τουρνουά της Βιέννης.

Ο Ρώσος τενίστας νίκησε με 6-4, 7-6 (6), τον Έλληνα πρωταθλητή και προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή της συνάντησης που έπεται, ανάμεσα στον Ρούμπλεφ και τον Σίνερ..

Στο πρώτο σετ ο Μεντβέντεφ βρήκε την ευκαιρία κι «έσπασε» το σερβίς του Τσιτσιπά στο έβδομο γκέιμ, ενώ κρατώντας το δικό του το κατάκτησε και προηγήθηκε 1-0.

Στο δεύτερο σετ οι αντίπαλοι κράτησαν καλά το σερβίς τους, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να φτάσει στο 6-6 και να οδηγηθεί στο τάι μπρέικ.

Ο Ρώσος προηγήθηκε με 5-3, ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε σε 5-5 και αμέσως ύστερα σε 6-6, αλλά με δύο παράτολμες επιλογές που κατέληξαν άουτ έγινε το 8-6 και η πρόκριση πήγε στον Μεντβέντεφ.