Έκτος στον κόσμο ο Χρήστου

Ο Έλληνας πρωταθλητής θα είχε μια θέση στο βάθρο αν πλησίαζε το ατομικό ρεκόρ του.

Έκτος τερμάτισε ο Απόστολος Χρήστου στον τελικό των 50μ. ύπτιο, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα υγρού στίβου της Ιαπωνίας (Φουκουόκα), που ολοκληρώνεται την Κυριακή (30/7).

Ο πρωταθλητής Ευρώπης τερμάτισε σε 24.60, χάνοντας την ευκαιρία να ανέβει στο βάθρο αφού η τρίτη θέση κρίθηκε στο 24.50 και ο Χρήστου έχει ρεκόρ 24.36 από πέρυσι, ενώ στον χθεσινό (29/7) προκριματικό είχε κάνει 24.48.

Ο Αμερικανός Χάντερ Άρμστρονγκ (24.05) κατάκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο της καριέρας του σε ατομικό αγώνισμα, αφήνοντας δεύτερο τον συμπατριώτη του Τζάστιν Ρες, που τερμάτισε σε 24.24.

Ο Κινέζος Τζιαγού Σου, πρωταθλητής κόσμου στα 100μ. ύπτιο, ήταν ο τρίτος κολυμβητής που ανέβηκε στο βάθρο, με επίδοση 24.50, χαρίζοντας στη χώρα του το πρώτο παγκόσμιο μετάλλιό της στο αγώνισμα.