Πρωταθλήτρια Ευρώπης στις Γυναίκες η Μπαρτσελόνα

REUTERS/Piroschka Van De Wouw

Η ισπανική ομάδα νίκησε στον τελικό του Αίντχόφεν 3-2 με σούπερ ανατροπή τη Βόλφσμπουργκ.

Η ανδρική ομάδα απέχει εδώ και χρόνια από μια διάκριση στο Champions League, σε αντίθεση με τις Γυναίκες της Μπαρτσελόνα που παραμένουν υπερδύναμη στην κορυφαία διοργάνωση.

Η ομάδα της Καταλονίας κατάκτησε το δεύτερο τρόπαιό της στη διοργάνωση επικρατώντας της Βόλφσμπουργκ 3-2 με ασύλληπτη ανατροπή στο β΄ ημίχρονο, αφού είχε βρεθεί να χάνει με 0-2 από τις Γερμανίδες στον τελικό του «Φίλιπς Στάντιον», στο Αϊντχόφεν.

Οι «Λύκαινες», που ήθελαν να επιστρέψουν στην κορυφή της Ευρώπης μετά από εννέα χρόνια, προηγήθηκαν στο 3΄ με την Παγιόρ και διπλασίασαν στο 37΄ με την Ποπ.

Κι ενώ η Βόλφσμπουργκ φαινόταν να ελέγχει την αναμέτρηση, δύο γκολ των «Μπλαουγκράνα» στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου ανέτρεψαν πλήρως την κατάσταση.

Η Μπαρτσελόνα μείωσε στο 48΄ με την Γκουιχάρο και ισοφάρισε με την ίδια δύο λεπτά αργότερα, ενώ η Ρόλφο σημείωσε στο 70΄ το νικητήριο γκολ για την ισπανική ομάδα, που έφτασε στον δεύτερο τίτλο της στους τρεις συνεχείς τελικούς της.