Τελικός «αιωνίων» και φέτος

Ο Παναθηναϊκός νίκησε στο πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι ΄της ημιτελικής σειράς το Περιστέρι και θα αντιμετωπίσει στους τελικούς τον Ολυμπιακό.

Ίδια γεύση θα έχουν και φέτος οι τελικοί στην Basket League, αφού ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε στα πέντε παιχνίδια το ανταγωνιστικό Περιστέρι και θα βρει τον Ολυμπιακό, που έχει «ξεμπερδέψει» στους τρεις αγώνες με τον ΠΑΟΚ.

Στον πέμπτο και τελευταίο αγώνα της ημιτελικής σειράς τους, οι «πράσινοι» νίκησαν στο ΟΑΚΑ το Περιστέρι με 81-67 και πήραν το εισιτήριο με 3-2 νίκες απέναντι στην ομάδα του Βασίλη Σπανούλη.

Ο Παναθηναϊκός εδραίωσε τη νίκη του στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν με επιμέρους σκορ 23-9 ξέφυγαν από το αγχωτικό 41-39 του ημιχρόνου και δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα στη συνέχεια.

Πρώτος σκόρερ για το «τριφύλλι» ήταν ο Γκριγκόνις με 16 πόντους, ενώ ο Αγραβάνης πέτυχε 15. Από το Περιστέρι, που θα διεκδικήσει την τρίτη θέση στη σειρά με τον ΠΑΟΚ, ο Φρανσίσκο τελείωσε το παιχνίδι με 16 πόντους.