Στο Champions League η Σοσιεδάδ, υποβιβασμός για Εσπανιόλ

REUTERS/Juan Medina

Η ομάδα της Βαρκελώνης δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης στο 90΄+3 και βρέθηκε και μαθηματικά στη Segunda Division.

Μία αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση του εφετινού ισπανικού πρωταθλήματος, η Εσπανιόλ έγινε η δεύτερη ομάδα που θα ακολουθήσει την Έλτσε στη LaLiga2.

Η ομάδα της Βαρκελώνης έπαιζε στο «Μεστάγια» με τη Βαλένθια απόψε, στο πλαίσιο της 37ης ημέρας και χρειαζόταν μόνο νίκη για να ελπίζει μαθηματικά.

Μάλιστα, είχε καταφέρει να προηγηθεί με ανατροπή 2-1 των «Νυχτερίδων», που επίσης ήθελαν τη νίκη για να εξασφαλίσουν από σήμερα την παραμονή.

Η Εσπανιόλ κρατούσε τη νίκη έως το 3ο λεπτό των καθυστερήσεων αλλά δέχθηκαν την ισοφάριση από τον Λίνο και όλα τελείωσαν.

Η μάχη για την αποφυγή της 18ης θέσης, που επίσης οδηγεί σε υποβιβασμό, θα κορυφωθεί την τελευταία αγωνιστική, με τις Κάντιθ, Χετάφε, Βαλένθια, Αλμερία, Θέλτα και Βαγιαδολίδ να δίνουν τον υπέρ πάντων αγώνα για να παραμείνουν.

Αναφορικά με το τέταρτο και τελευταίο εισιτήριο που οδηγεί στο Champions League, αυτό πήγε στη Σοσιεδάδ παρά την ήττα από την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Βιγιαρεάλ και Μπέτις εξασφάλισαν το Europa League, ενώ το μοναδικό εισιτήριο που οδηγεί στο Conference League διεκδικούν Αθλέτικ Μπιλμπάο, Οσασούνα, Χιρόνα, Ράγιο Βαγιεκάνο και Σεβίλλη.