Άλμα σωτηρίας για τη Λαμία

ΑΠΕ-ΜΠΕ

Με δύο γκολ του Βέργου στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Φθιώτιδας επικράτησε με 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα.

Πολύ μεγάλη νίκη πανηγύρισε η Λαμία στην πρεμιέρα των πλέι άουτ, επικρατώντας με 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στην πρωτεύουσα της Φθιώτιδας.

Μια νίκη που έστειλε την ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου στη 12η θέση κι αναπτέρωσε τις ελπίδες της για παραμονή στη Σούπερ Λίγκα, καθώς άφησε δύο βαθμούς πίσω της Λεβαδειακό και Ιωνικό.

Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Βέργος, που πέτυχε και τα δύο τέρματα των νικητών, σκοράροντας στο 12′ και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι Ηπειρώτες πίεσαν μετά την αποβολή του Ντε Βινσέντι στο 52΄ αλλά δεν κατόρθωσαν να βρουν το γκολ της επιστροφής στο παιχνίδι.

Η Λαμία τελείωσε τον αγώνα με εννέα παίκτες, καθώς στο 90’+6 αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και ο Μανούσος.