Στα προημιτελικά του Champions League η Μπάγερν

REUTERS/Kai Pfaffenbach

Η βαυαρική μηχανή απέκλεισε με δύο νίκες την Παρί Σεν Ζερμέν και θα είναι παρούσα γι΄ άλλη μια χρονιά στις οκτώ κορυφαίες ομάδες της Γηραιάς Ηπείρου.

Η Μπάγερν απέκλεισε (γι΄ άλλη μια φορά) την Παρί Σεν Ζερμέν στο Champions League, αυτή τη φορά στη φάση των «16» της διοργάνωσης.

Μετά τη νίκη στο «Παρκ ντε Πρενς» με 1-0 στον πρώτο αγώνα οι πρωταθλητές Γερμανίας νίκησαν κι απόψε τους Παριζιάνους, αυτή τη φορά με 2-0 στην «Αλιάνζ Αρένα» του Μονάχου και θα βρεθούν γι΄ άλλη μια φορά στις οκτώ καλύτερες ομάδες της Ευρώπης.

Ο 33χρονος Έρικ-Μαξίμ Τσούπο-Μότινγκ, ο οποίος έπαιξε στην Παρί από το 2018 έως το 2020, άνοιξε το σκορ από ασίστ του Λέον Γκορέτσκα στο 61ο λεπτό.

Με το παιχνίδι να οδεύει προς τη λήξη του ο αναπληρωματικός Σερζ Γκνάμπρι πέτυχε στο 89ο λεπτό το 2-0 για να σφραγίσει τη νίκη των γηπεδούχων.

Η Μπάγερν είναι ένα από τα φαβορί για τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης, σε αντίθεση με το γαλλικό συγκρότημα που υποχρεώθηκε ξανά να αποχαιρετήσει νωρίς τις ευρωπαϊκές φιλοδοξίες του…

Η κλήρωση των προημιτελικών θα γίνει την Παρασκευή 17 Μαρτίου.