Στον τελικό του Μουντιάλ συλλόγων η Ρεάλ

EPA/Mohamed Messara

Η ισπανική ομάδα δυσκολεύτηκε απέναντι στην Αλ Αχλί καθώς το σκορ παρέμενε στο ρευστό 2-1 έως τις καθυστερήσεις. αλλά με δύο γκολ στον έξτρα χρόνο εξασφάλισε παρουσία στο παιχνίδι του Σαββάτου.

Η Ρεάλ Μαδρίτης προκρίθηκε στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων, που διεξάγεται στο Μαρόκο.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης νίκησε στον δεύτερο ημιτελικό τους Αιγύπτιους της Αλ Αχλί και στο καταληκτικό παιχνίδι της διοργάνωσης, το Σάββατο 11 Φεβρουαρίου, θα αντιμετωπίσει την Αλ Χιλάλ από τη Σαουδική Αραβία, η οποία απέκλεισε απροσδόκητα τη Φλαμένγκο.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι άνοιξε το σκορ με τον Βινίσιους στο 42ο λεπτό και διπλασίασε με τον Βαλβέρδε πριν καν συμπληρωθεί ένα λεπτό από το ξεκίνημα του β΄ σαρανταπεντάλεπτου.

Η Αλ Αχλί μείωσε με πέναλτι του Μααλούλ στο 65΄, ο Μόντριτς αντίθετα είδε την εκτέλεσή του από τα 11 βήματα, στο 87΄, να αποκρούεται από τον Ελ Σεναβί, αλλά η «Βασίλισσα» βρήκε χώρους και χτύπησε στις καθυστερήσεις, αρχικά με τον Ροντρίγκο (90΄+2) και ύστερα με τον Αρίμπας (90΄+8).