Προβάδισμα για την τρίτη θέση το Περιστέρι

Οι «κυανοκίτρινοι» νίκησαν για δεύτερη φορά στην κανονική περίοδο 2022-23 τον ΠΑΟΚ, έμειναν μόνοι τρίτοι κι έχουν πλεονέκτημα σε ενδεχόμενη ισοβαθμία μαζί του.

Με πολύ σημαντική νίκη έφυγε το Περιστέρι από τη Θεσσαλονίκη και την έδρα του ΠΑΟΚ, του οποίου επιβλήθηκε με 81-70 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής στην Basket League.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έμεινε μόνη στην τρίτη θέση και έχοντας επικρατήσει του «Δικέφαλου» και στα δύο μεταξύ τους παιχνίδια της κανονικής περιόδου (85-77 στον πρώτο γύρο) έχει το πλεονέκτημα σε ενδεχόμενη ισοπαλία με τους «Ασπρόμαυρους».

Ύστερα από ένα «κλειστό» παιχνίδι στα πρώτα τρία δεκάλεπτα (20-17, 40-38, 55-58), η ομάδα των δυτικών προαστίων της Αθήνας δημιούργησε επιμέρους σκορ 23-15 στην τελευταία περίοδο για να φτάσει στη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο εύστοχοι από την περιφέρεια (9/20 τρίποντα) και είχαν τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο Κασελάκης μέτρησε 18 (4/4 τρίποντα) και 9 ριμπάουντ, ο Φρανσίσκο 16 και 10 ασίστ, ο Μπίλαν σκόραρε 17 (4/4 β., 5/7 δ., 1/1 τρ.) και ο Ντένμον 15 πόντους.

Αντίθετα, από τον ΠΑΟΚ (12/33 τρίποντα) οι μοναδικοί παίκτες που ξεπέρασαν τους 10 πόντους ήταν οι Χαντς με 15 και Μαργαρίτης με 13.