Ρεκόρ σεζόν σε τρίποντα από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο

Ρεκόρ σεζόν έκανε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο στη νίκη των Μπακς επί των Μπλέιζερς (137-108) και μάλιστα σε μια κατηγορία που δεν συνηθίζει: τα τρίποντα.

Ο Έλληνας σταρ του Μιλγουόκι μέτρησε 4/7 εύστοχες προσπάθειες, ενώ 3/5 δίποντα και 11/15 βολές σταμάτησε στους 29 πόντους. Ακόμη, είχε 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ κι ένα μπλοκ σε 25 λεπτά συμμετοχής, ενώ για 18ο συνεχή αγώνα ξεπέρασε τους 25 πόντους.

Τα «ελάφια», που κατέγραψαν την έκτη νίκη νίκες στους οκτώ τελευταίους αγώνες τους, είχαν για πρώτο σκόρερ τον Μπόμπι Πόρτις με 30 πόντους (ρεκόρ σεζόν) και ισοφάριση του ρεκόρ καριέρας του στα τρίποντα (6).

Ο Κρις Μίντλετον είχε 14 πόντους, 7 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ το βασανισμένο από τραυματισμούς Πόρτλαντ έχασε για πέμπτη κατά σειρά φορά και έβδομη στα τελευταία οκτώ παιχνίδια.

Ο ΛεΜπρον Τζέιμς επέστρεψε με triple double μετά τον τραυματισμό στο γόνατο και οι Λέικερς νίκησαν 122-115 (στην παράταση) τους Νικς. Ο άσος των «Λιμνάνθρωπων» είχε 29 πόντους, 13 ριμπάουντ και 10 ασίστ στην 26η φετινή νίκη της ομάδας του, που χρειάστηκε να επιστρέψει από το -21 (47-68) του πρώτου ημιχρόνου.