Φλερτάρει με την Ευρώπη η Βαλένθια

Η Βαλένθια αναδείχθηκε νικήτρια στο ντέρμπι της πόλης, επικρατώντας με 4-3 στην έδρα της Λεβάντε, το «Θιουδάδ ντε Βαλένθια», στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 18η αναμέτρηση στην Ισπανία.

Οι γηπεδούχοι, που παραμένουν ουραγοί στην κατάταξη πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό προηγούμενοι με 2-0 μόλις στο 24ο λεπτό (21΄ Καμπάνα, 24΄ Ρότζερ), αλλά στη συνέχεια οι «νυχτερίδες» έφεραν το παιχνίδι… ανάποδα.

Ο Γκουέδες μείωσε λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου (44΄) και στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι του Πέπε Μπορδάλας χτύπησαν άλλες τρεις φορές: με πέναλτι του Σολέρ ισοφάρισαν στο 50΄ και ο ίδιος έδωσε προβάδισμα στο 72΄, ο Γκουέδες έγραψε το 2-4 στο 85΄, για να μειώσει ο Μπάρντι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων στο τελικό 3-4.

Η Βαλένθια έφτασε στους 28 βαθμούς κι ανέβηκε στην 7η θέση, πολύ κοντά στα ευρωπαϊκά εισιτήρια, ενώ η Λεβάντε παρέμεινε στους 8 βαθμούς και δύσκολα θα αποφύγει το… μοιραίο.