Κύπελλο Ελλάδας: Νίκη πρόκρισης για τον Ηρακλή

Η πρώτη νίκη του Ηρακλή τη φετινή περίοδο καταγράφηκε στο Κύπελλο Ελλάδας, όπου σε αντίθεση με το πρωτάθλημα τα πηγαίνει μια χαρά.

Ο «Γηραιός» νίκησε 3-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης στο «Καυτανζόγλειο», για τη 2η αγωνιστική του 3ου ομίλου και είναι σε πλεονεκτική θέση για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι σκόραραν δύο φορές με τον Πασά, αρχικά στο 31ο λεπτό με πλασέ από πάσα του Αγγελόπουλου και ύστερα στο 43΄ από ασίστ του Μοντέιρο.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με σουτ ο Κούρος στο 86ο λεπτό, κι ενώ η «Ελαφρά Ταξιαρχία» αγωνιζόταν από το 72΄ με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Κονέ με δεύτερη κίτρινη.Ο Ηρακλής έφτασε στους 4 βαθμούς και είναι πρώτος, ο Απόλλωνας έμεινε στους 3 και οι δυο τους περιμένουν το αποτέλεσμα της συνάντησης ανάμεσα στον Παναθηναϊκό (1 βαθμός) και τον ΟΦΗ (0), που διεξάγεται στο Ηράκλειο.