Η Μπάγερ νικήτρια στο «θρίλερ» του Λεβερκούζεν

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν αναδείχθηκε νικήτρια στο δεύτερο πιο σημαντικό παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής, καθώς μία ημέρα μετά το Klassiker νίκησε στην «Bay Arena» με 4-3 την Γκλάντμπαχ και έφτασε στην τρίτη θέση την Ντόρτμουντ.

Τα «πουλάρια» προηγήθηκαν δύο φορές με τον Στιντλ (18΄ πεν., 30΄), οι «ασπιρίνες» απάντησαν άλλες τόσες με τον Αλάριο (27΄, 41΄) και πήραν «αέρα» δυο γκολ με τους Μπέιλι (68΄) και Μπαουμγκάρτλινγκερ (82΄), πριν μειώσει στις καθυστερήσεις (90΄+4) ο Λαζάρο.

Με τον Κάστεελς να αποκρούει πέναλτι του Νταμπούρ στις καθυστερήσεις, η Βόλφσμπουργκ επικράτησε 2-1 της Χοφενχάιμ επίσης για την 7η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος και βελτίωσε τη βαθμολογική της θέση.

Ο Στέφεν μόλις στο 5ο λεπτό και ο Βέγκχορστ στο 26΄ πέτυχαν τα γκολ των «λύκων», που έχασαν και πέναλτι με τον Βέγκχορστ, ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 87΄ με τον Ανταμιάν, αλλά στο φινάλε έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία να «κλέψουν» το βαθμό της ισοπαλίας.