Το Συμβούλιο Προέδρων της BusinessEurope, του κορυφαίου ευρωπαϊκού συνδέσμου επιχειρήσεων πραγματοποιήθηκε στη Μαδρίτη, στις 1-2 Ιουνίου, ενόψει της ανάληψης της προεδρίας της ΕΕ από την Ισπανία, το δεύτερο εξάμηνο του 2023.
Στο Συμβούλιο, συμμετείχαν οι ηγεσίες των 40 συνδέσμων επιχειρήσεων και βιομηχανιών – μελών της Business Europe και αναδείχθηκαν οι προτεραιότητες που θέτει η ευρωπαϊκή βιομηχανία για την επόμενη περίοδο.
Ο ΣΕΒ εκπροσωπήθηκε από τον κ. Δημήτρη Παπαλεξόπουλο Πρόεδρο του Διοικητικού Συμβουλίου και τον κ. Ευθύμιο Βιδάλη, Πρόεδρο της Εκτελεστικής Επιτροπής.
![](https://www.naftemporiki.gr/wp-content/uploads/2022/06/1873136.jpeg)
Σύμφωνα με πηγές του Συνδέσμου, οι προτάσεις του Συμβουλίου των Προέδρων του «ευρωπαϊκού ΣΕΒ» επικεντρώθηκαν σε πέντε κρίσιμα θέματα για την αναπτυξιακή προοπτική της βιομηχανίας:
- Άρση των ρυθμιστικών αγκυλώσεων και γραφειοκρατικών βαρών που υπονομεύουν την διεθνή ανταγωνιστικότητα των ευρωπαϊκών επιχειρήσεων (και ειδικά της βιομηχανίας) και τις επενδύσεις στην ΕΕ
- Εμβάθυνση της ενιαίας αγοράς και περαιτέρω απλοποίηση στο ενδο-κοινοτικό εμπόριο,
- Εξασφάλιση ενεργειακού εφοδιασμού σε ανταγωνιστικές τιμές,
- Αντιμετώπιση του χάσματος δεξιοτήτων, διευκόλυνση της καινοτομίας και στήριξη μεταρρυθμίσεων για την απελευθέρωση της παραγωγικότητας,
- Δημιουργία περισσότερων ευκαιριών στις διεθνείς αγορές για τις ευρωπαϊκές επιχειρήσεις.