Με δραματικό τρόπο έκανε το 1-0 η ΑΕΚ

Δραματική νίκη επί του Προμηθέα Πατρών, με 83-82, πέτυχε η ΑΕΚ στο κλειστό των ολυμπιακών εγκαταστάσεων και διατήρησε το πλεονέκτημα της έδρας που έχει στη σειρά των ημιτελικών της Α1.

Οι Αχαιοί που βρίσκονταν μόνιμα πίσω στο σκορ για 3 περιόδους, κατάφεραν στο τελευταίο 10λεπτο να φέρουν τα πάνω κάτω και να προηγηθούν με 77-73. Μάλιστα, ένα λεπτό πριν από το φινάλε με το τρίποντο του Κασελάκη ξέφυγαν με 82-78, αλλά η Ένωση δεν το έβαλε κάτω κι αφού μείωσε με τον Χάντερ, ισοφάρισε με δύο βολές του Σάκοτα.

Η ομάδα του Γιατρά απέτυχε να σκοράρει στην τελευταία επίθεση και όχι μόνο αυτό, αλλά ο Γκίκας έκανε το φάουλ στον Θίοντορ, ο οποίος με μία βολή χάρισε τη μεγάλη νίκη στους «κιτρινόμαυρους» με 83-82.

Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο για το Σάββατο (1/06), στην Πάτρα, όπου ο Προμηθέας θα επιδιώξει να ισοφαρίσει τη σειρά.