Προκρίθηκαν τα φαβορί στο Κύπελλο Γερμανίας

Το «εισιτήριο» για τον 3ο γύρο του Κυπέλλου Γερμανίας πήραν τα φαβορί στις σημερινές αναμετρήσεις της 2ης φάσης της διοργάνωσης.

Την πιο εμφατική νίκη-πρόκριση πέτυχε η Λειψία με το επιβλητικό 6-1 στην έδρα της Βόλφσμπουργκ. Η Ντόρτμουντ βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Τουράμ στο 71΄, αλλά μέσα στα επόμενα 10 λεπτά πέτυχε δύο τέρματα με τον Μπραντ (77΄, 80΄) και προκρίθηκε εις βάρος της Γκλάντμπαχ στον 3ο γύρο του Κυπέλλου Γερμανίας (2-1).

Με το ίδιο σκορ η Αϊντραχτ Φρανφκούρτης «απέδρασε» από την έδρα της Ζανκτ Πάουλι, χάρις στα δύο τέρματα του Ντοστ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης (4΄,16΄).

Ένα ημίχρονο χρειάστηκε η Βέρντερ Βρέμης για να πετύχει 4 γκολ και να προκριθεί άνετα με 4-1 επί της Χαϊντενχάιμ. Στο 19΄ το σκορ ήταν ήδη 3-0 για τους γηπεδούχους, που έριξαν το ρυθμό τους στην επανάληψη, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το «γκολ της τιμής» στην εκπνοή του πρώτου μέρους.