Ήττα στα ημιτελικά του Σινσινάτι για τον Τσιτσιπά

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε από τον Σάσα Ζβέρεφ με 2-1 σετ (6-4, 3-6, 7-6), στο τουρνουά του Σινσινάτι, ύστερα από αγώνα διάρκειας 2 ωρών και 47 λεπτών.

Ο Γερμανός, νούμερο 5 στον κόσμο, πήρε το πρώτο σετ με 6-4. Ο Τσιτσιπάς έφυγε για τα αποδυτήρια και παρέμεινε εκεί για αρκετό διάστημα (περίπου 8 λεπτά), προκαλώντας την αποδοκιμασία των θεατών και την έντονη διαμαρτυρία του Ζβέρεφ.

Συγκεκριμένα, ο Γερμανός υποστήριξε πως ο αντίπαλός του είχε το κινητό του κι επικοινωνούσε μέσω sms με τον πατέρα και προπονητή του.

Εν τέλει ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε παίρνοντας το δεύτερο σετ με 6-3 και προηγήθηκε με 4-1 στο τρίτο, αλλά δέχτηκε δύο μπρέικ και ο αγώνας πήγε στο τάι μπρέικ, όπου ο Ζβέρεφ με σερί 3-0 έκανε το 6-3, για να φτάσει στην πρόκριση με 7-4.

Στον τελικό θα παίξει με τον Ρώσο Αντρέι Ρούμπλεφ (Νο 7), που απέκλεισε στον άλλο ημιτελικό τον συμπατριώτη του Ντανιίλ Μεντβέντεφ (Νο 2) με 2-6, 6-3 και 6-3.