Δεν υπήρξε νικητής στο… χωράφι

ΑΕΛ και ΑΕΚ έμειναν στο 0-0, στο «AEL FC Arena, στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε το «πρώτο πιάτο» της 6ης αγωνιστικής της Super League.

Σε ένα γήπεδο όπου ο αγωνιστικός χώρος μόνο για ποδόσφαιρο δεν προσφερόταν οι παίκτες και των δύο ομάδων τα έδωσαν όλα, έβγαλαν πάθος και κυνήγησαν το γκολ, που όμως δεν ήρθε για κανέναν, παρά τις κλασικές ευκαιρίες που χάθηκαν εκατέρωθεν στο δεύτερο ημίχρονο.

Το πρώτο 45λεπτο δεν είχε συγκινήσεις, καθώς οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να διαφυλάξουν περισσότερο τα νώτα τους, ενώ οι «κιτρινόμαυροι» ήταν αρκετά «μαζεμένοι» και δεν μπορούσαν να οργανωθούν στη μεσαία γραμμή.

Στο διάστημα 57΄-66΄ δημιουργήθηκαν οι καλύτερες στιγμές του αγώνα. Ξεκίνησε με το δοκάρι του Λιβάια και συνέχισε με τέσσερις εκπληκτικές ευκαιρίες της ΑΕΛ για να ανοίξει το σκορ, αλλά απέτυχαν από εξαιρετική θέση κατά σειρά οι Μπράλιτς (58΄), Ντάουντα (61΄), Μιχαήλ (64΄) και Ουάρντα (66΄).

Στο 83′ ο Μόρας έκοψε την μπάλα πάνω στο γραμμή, μετά από σουτ του Μάνταλου κι εκεί ουσιαστικά έκλεισε η αναμέτρηση.