Πρώτη νίκη για Παναθηναϊκό, 1-0 τον Πανιώνιο

Στη Νέα Σμύρνη έμελλε να σημειώσει την πρώτη εφετινή νίκη του στο πρωτάθλημα ο Παναθηναϊκός, που επιβλήθηκε με 1-0 του Πανιωνίου, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής.

Τη διαφορά ανάμεσα στους δύο αντίπαλους έκανε το εκπληκτικό γκολ του Ζαχίντ στο 20ό λεπτό, πρώτο του νέου άσου του «τριφυλλιού» με την πράσινη φανέλα.

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη ήταν καλύτερη από τους «κυανέρυθρους», που απέναντι σε έναν ποιοτικό αντίπαλο έδειξαν τις αδυναμίες τους και ουσιαστικά δεν απείλησαν ποτέ σοβαρά.

Ο Παναθηναϊκός πίεσε και για ένα δεύτερο γκολ, προκειμένου να διασφαλίσει τη νίκη, όμως η τύχη δεν ήταν με το μέρος του, αφού στο 45ο και 47ο λεπτό η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι του Κότνικ, μετά τις προσπάθειες των Ινσούα και Μπουζούκη, αντίστοιχα.

Το συγκρότημα του Νίκκι Παπαβασιλείου πίεσε στα τελευταία λεπτά αλλά δεν κατόρθωσε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για γκολ και με -2 βαθμούς, παραμένει σε πολύ δύσκολη θέση όσον αφορά το μέλλον του στη Λίγκα.