«Σκληρό καρύδι» οι Μπακς, ισοφάρισαν σε 2-2

Το Μιλγουόκι ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά των τελικών στο NBA, επικρατώντας με 109-103 των Σανς στο Fiserv Forum, με αποτέλεσμα όλα να ξεκινούν από την αρχή για την ανάδειξη του εφετινού πρωταθλητή.

Οι Μπακς, με ψυχή «λεόντων» αξιοποίησαν την έδρα τους, την οποία κράτησαν αλώβητη χάρις κυρίως στους Γιάννη Αντετοκούνμπο και Κρις Μίντλετον, που δεν άφησαν την ομάδα να χαρεί το προβάδισμα που είχε σε μεγάλα διαστήματα του αγώνα.

Ο Έλληνας σούπερ σταρ δεν πτοήθηκε από τη μαζική άμυνα των φιλοξενούμενων πάνω του τελειώνοντας τον αγώνα με 26 πόντους (4/8 βολές, 11/17 δίποντα, 0/2 τρίποντα), 14 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ  από τα οποία το ένα καθοριστικό κι ένα λάθος σε 43 λεπτά.

Ο Μίντλετον, από την πλευρά του, ηγήθηκε αυτή τη φορά των Μπακς στο σκοράρισμα με 40 πόντους (15/33 σουτ) και πολλά μεγάλα σουτ προς το τέλος του αγώνα, όταν η μπάλα «έκαιγε».

Για τους «Ήλιους» προσπάθησε πολύ ο Ντέβιν Μπούκερ με 42 πόντους, αλλά ο Κρις Πολ ήταν άστοχος αυτή τη φορά με μόλις 10 πόντους και 5/13 σουτ (συν 5 λάθη). Ο πέμπτος αγώνας θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της Κυριακής (18/7, 04:00) στην έδρα των Σανς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το Φοίνιξ να αιφνιδιάζει και να προηγείται 10-0 με το «καλημέρα», ενώ ταυτόχρονα είχε επικεντρώσει την άμυνά του στον Αντετοκούνμπο, που είχε κάνει μεγάλη «ζημιά» στους Σανς στον προηγούμενο αγώνα.

Οι Μπακς πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά (37-33) μόλις στη δεύτερη περίοδο, όταν Μίντλετον και Γιάννης ανέβασαν την απόδοσή τους και πήραν πρωτοβουλίες. Με τον Μπούκερ ασυγκράτητο όμως (20 πόντοι), οι Σανς κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο ισόπαλοι (52-52).

Ο Μπούκερ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και φτάνοντας στους 30 πόντους οδήγησε το Φοίνιξ στο 63-56 περί τα μέση του τρίτου 12λεπτου, όμως η απόσυρσή του στον πάγκο με 4 φάουλ μείωσε την επιθετική ισχύ των φιλοξενούμενων.

Οι Σανς έφτασαν στο +9 στις αρχές της τελευταίας περιόδου (85-76), αλλά το πέμπτο φάουλ του Μπούκερ «έκοψε τα φτερά τους». Το Μιλγουόκι πλησίασε στο -2 (88-90) με καρφώματα του Γιάννη ((88-90) και στο -1 (94-95) 3,5 λεπτά πριν τη λήξη.

Με τρίποντο του Πατ Κόνατον οι γηπεδούχοι προσπέρασαν (97-95) και στο Fiserv Forum αντάριασε… Ο Μίντλετον έβαλε δύο σουτ, ενώ το μπλοκ Γιάννη στον Έιτον ήταν καθοριστικό.

Ένα λάθος του Πολ έδωσε εύκολο καλάθι στον Μίντλετον (103-99) στα 27,2΄΄ πριν τη λήξη, ενώ το χαμένο λέι απ του Μπούκερ σήμανε την ήττα των Σανς.