NBA: Δεν μπορούν χωρίς Λεμπρόν οι Λέικερς

Οι Λέικερς είχαν δύσκολη αποστολή απέναντι στο Φοίνιξ χωρίς Λεμπρόν Τζέιμς και Άντονι Ντέιβις Λέικερς, με τους Σανς να το εκμεταλλεύονται για να φτάσουν στη νίκη με 111-94.

Οι Ντέβιν Μπούκερ και ΝτιΆντρε Έιτον πέτυχαν από 26 πόντους, ενώ ο Κρις Πολ έκανε τριπλ-νταμπλ με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ και 13 ασίστ.

Από τους «λιμνάνθρωπους»… επέπλευσαν ο Μοντρέζλ Χάρελ με 23 και ο Ντένις Σρέντερ με 22 πόντους.

Στο ντεμπούτο του Μπλέικ Γκρίφιν με τη φανέλα του, το Μπρούκλιν νίκησε με 113-106 την Ουάσινγκτον.

Ο 32χρονος πρώην All Star πάουερ φόργουορντ έπαιξε 15 λεπτά και σημείωσε δύο πόντους, με κάρφωμα, ενέργεια που συνέβη για πρώτη φορά μετά τον Δεκέμβριο του 2019.

Ηγέτες των Νετς ήταν ο Κάιρι Ίρβινγκ με 28 και ο Τζέιμς Χάρντεν με 26 πόντους, ενώ από το αντίπαλο στρατόπεδο, ο Ράσελ Γουέστμπρουκ έφτασε στο τριπλ-νταμπλ (29 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 13 ασίστ), αλλά ο Μπράντλεϊ Μπιλ έμεινε στους 17.

Οι Μάβερικς έφυγαν νικητές από το Πόρτλαντ με το εμφατικό 132-92 επί των Μπλέιζερς, με τον Λούκα Ντόντσιτς να κάνει… παπάδες.

Ο Σλοβένος σημείωσε 37 πόντους με 8/9 τρίποντα, είχε 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ παίζοντας μόνο 30 λεπτά (καθόλου στην τελευταία περίοδο), ενώ ο Ντέμιαν Λίλαρντ είχε 19 πόντους (0/7 τρίποντα) για τους γηπεδούχους.

Οι Σίξερς διατήρησαν το καλύτερο ρεκόρ στην ανατολική περιφέρεια, μετά τη νίκη τους με 101-100 (παράταση) επί των Νικς, στη Νέα Υόρκη.

Ο αγώνας κρίθηκε από δύο βολές του Τομπάιας Χάρις στα 5,3΄΄ πριν το τέλος, που χάρισαν στη Φιλαδέλφεια τη 15η συνεχή νίκη επί των Νικς. Για τους γηπεδούχους ο Τζούλιους Ραντλ είχε 24 πόντους, αλλά έχασε το τελευταίο σουτ του αγώνα.