Βόλεϊ: Επικός Μίλωνας απέκλεισε τον Παναθηναϊκό και παίζει τελικό

Στην καλύτερη εφετινή εμφάνισή της η ομάδα της Νέας Σμύρνης νίκησε τους «Πράσινους» στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας

Μετά την Ευρώπη και το πρωτάθλημα, ο Μίλωνας έγραψε φέτος Ιστορία και στο Κύπελλο Ελλάδας.

Πραγματοποιώντας την κορυφαία εμφάνισή της, η ομάδα της Νέας Σμύρνης νίκησε με 3-1 σετ τον Παναθηναϊκό στον πρώτο ημιτελικό του Φάιναλ-4, στη Λάρισα και προκρίθηκε για πρώτη φορά στον τελικό του θεσμού.

Κορυφαία εμφάνιση έκανε ο πασαδόρος του Μίλωνα Λουκ, Χερ, αλλά και οι Μπάσης, Γιορντάνοφ, Πολουγιάν, Μολίνα, χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι.

Ο Παναθηναϊκός υποτίμησε τον αντίπαλο του, πιέστηκε για πρώτη φορά εφέτος στην υποδοχή και σε συνδυασμό με τον τραυματισμό του Ιερεζουέλο στο 4-6 του 1ου σετ βγήκε εκτός ρυθμού.

Ο Μίλωνας σε τέσσερα σετ έκανε μόλις 8 λάθη κι έχασε 17 σερβίς, ενώ η επίθεση του έφτασε σε αποτελεσματικότητα στο 54% έναντι 49% του Παναθηναϊκού.

Στον τελικό η ομάδα του Σάκη Ψάρρα θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ.